INFORMACJE TV TORUŃ

06-05-2021
Zakażeni w regionie

W czwartek 6 maja Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 321 nowych zakażeniach koronawirusem w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz o zgonie 22 osób z powodu Covid-19 i chorób współistniejących z zakażeniem. Pod względem liczby nowych zakażeń nasz region  jest tego dnia dziewiąty w Polsce.

Nowe zakażenia w regionie – stan na 6.05.2021

 Bydgoszcz  - 54

 Grudziądz - 19

 Toruń - 33

Włocławek - 16

powiat aleksandrowski - 2

powiat brodnicki - 8

powiat bydgoski - 18

powiat chełmiński - 7

powiat golubsko-dobrzyński - 3

powiat grudziądzki - 5

powiat inowrocławski - 21

powiat lipnowski - 13

powiat mogileński - 11

powiat nakielski - 9

powiat radziejowski - 20

powiat rypiński - 2

powiat sępoleński - 0

powiat świecki - 23

powiat toruński - 29

powiat tucholski - 4

powiat wąbrzeski - 3

powiat włocławski - 7

powiat żniński - 14

06-05-2021
33 zakażenia w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 33 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły trzy osoby, wszystkie z powodu chorób współistniejących z COVID-19.

Jak podało w czwartek 6 maja Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od środy 5 maja wykryto 6431 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 510 osób, wyłącznie COVID-19 był przyczyną śmierci 158 z nich. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: śląskim (1086), mazowieckim (793), wielkopolskim (753) i dolnośląskim (643). W kujawsko-pomorskim odnotowano 321 zachorowań i 22 przypadki śmiertelne, w tym 1 wyłącznie z powodu COVID-19.

Szczegółowe informacje na temat liczby zakażeń w serwisie rządowym:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

- Długo już żyjemy z epidemią - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jednak dane, które otrzymuję, pokazują, że obecnie odpływ fali epidemii jest już bardzo widoczny. W ostatnich dniach liczba zakażeń w Toruniu waha się od kilku do trzydziestu osób. Oczywiście nadal istotne jest, by zachować zasadę ostrożności oraz stosować się do zakazów i nakazów wynikających z epidemii. Na szczęście siła jej oddziaływania na nasze życie i zdrowie spada.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku podano 12 614 827 dawek szczepionki w całym kraju (3 308 889 osób jest w pełni zaszczepionych), w tym 57 693 w Toruniu (w pełni zaszczepiono 14 338 osób). W środę 5 maja w Polsce zaszczepiono 376 745 osób, w tym 515 w Toruniu.

- Bardzo pozytywnym zaskoczeniem były tzw. szczepienia majówkowe - podkreśla prezydent Michał Zaleski. - Objęły one krótki, zamknięty okres od 1 do 3 maja. W tymczasowym punkcie szczepień w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” wykonano ponad 3600 szczepień. Planowaliśmy, że będzie ich o ponad 1000 mniej. Mimo złej pogody, deszczu i zimna mieszkańcy cierpliwe czekali w kolejce na możliwość zaszczepienia. Natychmiast po szczepieniach majówkowych weszliśmy w szczepienia w przygotowywanych wcześniej Punktach Szczepień Powszechnych. Zmierzamy do tego, co najbardziej oczekiwane, czyli do poziomu zaszczepień, który zapewni nam odporność populacyjną.

Więcej o realizacji programu szczepień można przeczytać w rządowym serwisie GOV.PL:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Żłobki i przedszkola objęte kwarantanną

Niepubliczny żłobek „Dziecięca Odyseja”  - 1 dziecko w izolacji, 6 dzieci i 2 pracowników kwarantannie do 7.05.br.

Przedszkola, szkoły, w których oddziały są objęte kwarantanną: SP nr 2 – 1 klasa oraz 1 pracownik w kwarantannie do 10.05. br.

 

06-05-2021
Marszałek z parlamentarzystami

Popierające marszałkowskie stanowisko w negocjacjach dotyczących budżetu nowego programu regionalnego wspólne wystąpienie wszystkich posłów i sanatorów naszego województwa oraz powołanie, jako swego rodzaju lobby w Sejmie i Senacie, kujawsko-pomorskiego zespołu parlamentarnego – to najważniejsze konkluzje czwartkowego (6 maja) spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z parlamentarzystami.

Samorządowe władze naszego województwa, podobnie jak samorządy wszystkich pozostałych polskich regionów, są obecnie w trakcie negocjacji z rządem ostatecznych kwot, jakimi zamkną się budżety programów regionalnych nowej perspektywy. Te programy to  podstawa finansowania lokalnych polityk rozwojowych do końca obecnej dekady.

Znane są już podstawowe kwoty alokacji, liczone według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia – dla województwa kujawsko-pomorskiego jest to 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje natomiast sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej (chodzi o 25 proc. wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne). Uważamy, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej. Ale wcale tak nie musi być. Strona rządowa sonduje podczas negocjacji inną metodę wyliczeń – „metodę 90 procent” oznaczającą, że wszystkie regiony otrzymają dziewięć dziesiątych kwot, którymi dysponowały na lata 2014-2020.

- Ale świat się zmienił – mówił podczas spotkania online gospodarz naszego województwa. – Silne regiony poszybowały w sensie rozwojowym wysoko, słabsze, do których my wciąż się zaliczamy, choć w wielu wymiarach poczyniły znaczące postępy, zostały w tyle. Przyjęcie „metody 90 procent” oznacza dodanie bogatym i odjęcie biednym. Sposób rozdysponowania środków rezerwy jest dla nas sprawą kluczową.

Podczas konferencji głos zabrali (w kolejności wystąpień): poseł Jan Szopiński, europarlamentarzysta Radosław Sikorski, posłanka Magdalena Łośko, poseł Robert Kwiatkowski, poseł Paweł Szramka, poseł Tomasz Szymański, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Dariusz Kurzawa oraz, w imieniu posłanki Anny Gembickiej (która jest też wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi), dyrektor jej biura poselskiego. Wspólne wystąpienie, w postaci podpisanego przez wszystkich stanowiska, zaproponował poseł Szopiński; powołanie kujawsko-pomorskiego zespołu parlamentarnego, którego rolą byłoby dbanie sprawy województwa na szczeblu centralnym – poseł Szymański.  Obie inicjatywy zostały przyjęte. Stanowisko, które zostanie złożone na ręce kierującego zespołem negocjacyjnym strony rządowej wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy, zostanie ogłoszone najprawdopodobniej w poniedziałek 10 maja. Także w poniedziałek marszałek Całbecki spotka się online z regionalnymi samorządowcami wszystkich szczebli. Posiedzenie forum samorządowego także zostanie poświęcone budżetowi naszego programu regionalnego na lata 2021-2027.

Pośpiech i szerokie poparcie są wskazane, bo czasu pozostało naprawdę niewiele. Kontrakty z rządem dotyczące ostatecznego podziału środków przeznaczonych na programy regionalne, wedle założeń przedstawionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mają zostać uzgodnione do końca czerwca. Jesienią czekają nas negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy.  

06-05-2021
Ratowali z pożaru

W środę 5 maja w bloku przy ul. Przy Skarpie doszło do pożaru. Policjant wracający po służbie do domu wspólnie z sąsiadem uratowali mężczyznę z płonącego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru był niedopałek papierosa. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji wyniesiony z mieszkania mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

W środę 5 maja, około godz. 15:50, sierż. szt. Arkadiusz Gryszkiewicz z komisariatu na Rubinkowie wracał po zakończonej służbie do domu. Kiedy dochodził do swojego bloku zauważył dym, wydobywający się z jednego z mieszkań na parterze. Policjant natychmiast wbiegł do klatki i wspólnie z innym lokatorem, który tam mieszkał, wszedł do lokalu skąd wydobywał się dym. Drzwi do pokoi były pozamykane. Widoczność była bardzo ograniczona i wszędzie unosił się gryzący dym, więc funkcjonariusz wspólnie z sąsiadem pobiegli sprawdzić od strony balkonów czy ktoś jest w mieszkaniu. Przez otwarte okno widać było mężczyznę leżącego w jednym z pokoi. W pomieszczeniu płonęła kanapa. Leżący mężczyzna nie reagował na próby kontaktu. Policjant wspólnie z sąsiadem wrócili do mieszkania, wyważyli drzwi do pokoju i wynieśli stamtąd nieprzytomnego mężczyznę. Po chwili na miejsce dojechały służby. Pożar został ugaszony. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji funkcjonariusza i sąsiada 43-latek, wyniesiony z mieszkania, trafił pod opiekę lekarzy. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru był niedopałek papierosa, od którego ogniem zajęła się kanapa i wyposażenie pokoju. Policjantowi i sąsiadowi gratulujemy bohaterskiej postawy!

06-05-2021
Kto rozpozna?

Policjanci z toruńskiej komendy poszukują dwóch mężczyzn, którzy dokonali wymuszenia rozbójniczego. Wizerunek sprawców zarejestrowały kamery monitoringu. Funkcjonariusze szukają osób, mogących pomóc w ustaleniu personaliów tych osób lub innych świadków.

Policjanci z toruńskiej komendy poszukują sprawców wymuszenia rozbójniczego, do jakiego doszło 5 stycznia tego roku w galerii handlowej przy ul. Broniewskiego 90 w Toruniu. Dwóch mężczyzn w drogerii wzięło z półki perfumy warte kilkaset złotych, po czym nie płacąc za nie, wyszli ze sklepu. Na parkingu pracownik ochrony próbował ich zatrzymać. Wówczas jeden z mężczyzn kilkukrotnie uderzył go w twarz i wspólnie z drugim sprawcą zbiegł.

W toku postępowania policjanci dotarli do monitoringu, na którym widać sprawców tego przestępstwa:

https://torun.policja.gov.pl/kb3/informacje/wiadomosci/115731,Czy-rozpoznajesz-tych-mezczyzn.html

Funkcjonariusze proszą osoby, które rozpoznają mężczyzn przedstawionych na zdjęciach o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, ul. Grudziądzka 17, tel. 47 754-26-07, dyżurnym KMP Toruń – 47 754-23-68 lub numerem alarmowym 112.

Informacje można przekazać anonimowo.

06-05-2021
Bezpieczni na drodze

6 maja został ustanowiony przez Komisję Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach, w tym zmianę zachowań użytkowników dróg. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to część strategii Komisji Europejskiej, zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisuje się w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. W ramach jego obchodów w całej Europie prowadzone są działania profilaktyczne wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak ważne jest uświadamianie i edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wskazują statystyki. Polska należy do krajów o wysokim stopniu zagrożenia wypadkami, które charakteryzują się dużą ilością ofiar śmiertelnych.

Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym człowiek-droga-pojazd, na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To w szczególności jego zachowanie ma wpływ na powstawanie wypadków, miedzy innymi: lekceważenie przepisów, agresywne zachowanie na drodze, nadmierna prędkość.

Pamiętajmy, że wypadek, to nie jedynie zrządzenie losu, a okoliczności na które wpływ ma działanie człowieka.

06-05-2021
Konsultacje fotograficzne

Zajęcia prowadzi Stanisław Jasiński – indywidualne zajęcia warsztatowe dla osób amatorsko uprawiających fotografię artystyczną. Udział bezpłatny (szczegółowe informacje dot. warunków udziału na www.woak.torun.pl).

Data:

07.05.2021 16:45

21.05.2021 16:45

Miejsce:

ul. Szpitalna 8

Organizator:

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Będąc znawcą historii fotografii oraz kolekcjonerem zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

06-05-2021
Wystawa w Galerii Muz

Wystawa WO-MAN Żanety Chłostowskiej-Szwaczki to spokojna, choć sugestywna próba ukazania problemów z jakimi ciągle jeszcze borykają się kobiety.

Kobieta jako trochę inny człowiek mierzy się ze stereotypami kulturowymi, poglądami przydzielającymi role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności, lecz płeć – często krzywdzącymi kobiety i marnującymi ich potencjał. W swojej twórczości Artystka dąży do przekonania odbiorcy do własnych prac wraz z ich przesłaniem, lecz ostateczna opinia i ocena należy do widza.

Żaneta Chłostowska-Szwaczka – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze oraz studia na kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona. Swoje prace prezentowała w kraju i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej INICJATYWA Twórcza 29 Lutego.

Wystawa czynna od 7 maja 2021 roku do 28 maja 2021 roku od poniedziałku do piątku w Galerii Muz w godz. 11:00-19:00. Wstęp wolny.

58021782
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń