Informacje: *** W piątek 25 września o godz. 18.30 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią transmisję z meczu hokejowej Ekstraligi: KH Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec ***

INFORMACJE TV TORUŃ

24-09-2020
Zakażeni w regionie

W czwartek 24 września Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 42 zakażeniach koronawirusem w woj. kujawsko-pomorskim. Wśród osób zakażonych są: 10 osób z Bydgoszczy, 4 z Grudziądza1 z Inowrocławia, 8  z Torunia, 1 z powiatu brodnickiego, 2 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego, 1 z powiatu golubsko-dobrzyńskiego, 3 z powiatu inowrocławskiego, 1 z powiatu nakielskiego, 2 z powiatu świeckiego, 2 z powiatu toruńskiego, 6 z powiatu żnińskiego.

W związku z wynikiem niejednoznacznym jednego z mieszkańców powiatu tucholskiego, został on usunięty przez WSSE w Bydgoszczy z wykazu osób zakażonych.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy poinformowało o zgonie 2 osób zakażonych koronawirusem. To mężczyźni w wieku 68 i 92 lata. Obaj mieli choroby współistniejące.

UW podał ponadto, że mamy również w regionie 3 nowych ozdrowieńców.

Stan na 24.09.2020 r.:

    liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 1 935,

    liczba osób aktualnie w kwarantannie – 4 616,

    liczba osób objętych nadzorem – 748,

    liczba ozdrowieńców – 1 143,

    liczba zgonów – 66,

    liczba pobranych próbek – 163 628.

Liczba osób zakażonych, stan na 24.09.2020 r.:

    Bydgoszcz 307

    Grudziądz 92

    Inowrocław 70

    Toruń 300

    Włocławek 91

    powiat aleksandrowski 145

    powiat brodnicki 64

    powiat bydgoski 85

    powiat chełmiński 91

    powiat golubsko-dobrzyński 15

    powiat grudziądzki 17

    powiat inowrocławski 28

    powiat lipnowski 63

    powiat mogileński 16

    powiat nakielski 49

    powiat radziejowski 46

    powiat rypiński 37

    powiat sępoleński 32

    powiat świecki 53

    powiat toruński 157

    powiat tucholski 27

    powiat wąbrzeski 26

    powiat włocławski 78

    powiat żniński 41

    spoza województwa 5/2 nowowiejski, 1 gorzowski, 1 tyski, 1 Poznań.

*Po weryfikacji danych statystycznych przez WSSE w Bydgoszczy, 1 osoba wykazywana do tej pory w Toruniu i 1 osoba wykazywana w powiecie świeckim, będą teraz wykazywane w powiecie aleksandrowskim.

24-09-2020
Oszukiwali „na policjanta”

Toruńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm 26-latkom: Mariuszowi Sz. i Pawłowi M. którzy w czerwcu i lipcu ubiegłego roku oszukiwali starsze osoby metodą „na policjanta”. Pod pozorem zwalczania przestępczości zorganizowanej w sektorze bankowym okradli, bądź usiłowali okraść w ten sposób seniorów na kwotę, sięgającą łącznie około miliona złotych. Działali na terenie całego kraju.

W toku śledztwa ustalono, że Mariusz Sz. i Paweł M., ten pierwszy - w okresie od 6.06.2019 r. do 30.07.2019 r., a drugi w okresie od 6.06.2019 r. do 12.07.2019 r., w: Pińczowie, Środzie Wlkp., Olsztynie, Opolu, Krakowie, Strzelinie, Górznie, Poznaniu, Kaliszu, Brodnicy, Puławach, Katowicach, Krakowie i Bolesławcu, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zgodnie z ustalonym podziałem ról, poprzez nawiązywanie połączeń z osobami dysponującymi numerami telefonów stacjonarnych, podawanie się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji wykonujących działania polegające na rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w sektorze bankowym, w których zagrożone są pieniądze zdeponowane w bankach oraz inne posiadane mienie, doprowadzili pokrzywdzonych seniorów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 423.000 zł oraz usiłowali ich doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 179.710,27 zł (Mariusz Sz.), zaś Paweł M. odpowiednio w kwotach 329.800 zł (dokonanie) oraz 174.020,32 zł (usiłowanie) w ten sposób, że nakłonili ich do pobrania pieniędzy z kont bankowych bądź środków przechowywanych w miejscach zamieszkania (pieniądze polskie, dolary amerykańskie, biżuteria) i dobrowolnego przekazania ich rzekomym funkcjonariuszom dla celów dowodowych (wykonania zdjęć, pobrania odcisków palców itd.). W części przypadków siłą wyszarpnęli pieniądze i zbiegli. Działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz uczynili sobie z popełnienia przestępstw stałe źródło dochodu. Obaj oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. O ich winie i sprawstwie rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Toruniu. W toku śledztwa Mariusz Sz. był tymczasowo aresztowany, wobec Pawła M. stosowano wolnościowe środki zapobiegawcze pod postacią poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Wobec obu zastosowano ponadto zabezpieczenie majątkowe na poczet przyszłych kar.

24-09-2020
Noc z rekordem

25 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się Toruńska Noc Naukowców.  Podczas wydarzenia zostanie podjęta próba ustanowienia rekordu Guinessa.

25 września Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinessa.

Jak co roku w ostatni piątek września centrum nauki organizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika - Toruńską Noc Naukowców. - Do dyspozycji uczestników będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania, pokazy i doświadczenia z udziałem naukowców z UMK oraz ich transmisja z Wydziału Chemii, a w tym - wyjątkowym roku - wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie "pasta dla słonia" - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Obecny rekord Polski w wykonaniu "pasty dla słonia" wynosi 10 m3. - Zależy nam na pobiciu tego rekordu, a przede wszystkim ustanowieniu nowego rekordu świata. Obecnie wynosi on 275,91 m3. My chcemy osiągnąć podczas naszej próby 300 m3 - mówi Mateusz Węgorowski z Bio-Clean.

"Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku "pasty dla słonia" bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. - Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i kolorowa piana wręcz tryska z naczynia - wyjaśnia Mateusz Węgorowski.

Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wstęp jest wolny. Organizatorzy proszą o zachowanie dystansu społecznego w trakcie wydarzenia.

W trakcie Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzać wystawy dostępne w Młynie Wiedzy oraz ekspozycję "Ścieżki dorastania" (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji). Dodatkowo w przestrzeni wystaw CNMW będą dostępne stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Gra "Zaprojektuj miasto", dzięki której uczestnicy zaplanują i zbudują nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzą obserwacje pod lupą oraz sprawdzą także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze będzie można zobaczyć animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował różnorodne pokazy i doświadczenia, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka". Będą one bowiem transmitowane online z Wydziału Chemii. Wydarzenia przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie można śledzić na żywo także za pośrednictwem kanału UMK TV na Youtube: https://youtu.be/boOwXIWl_9Q.

Zwiedzanie wystaw odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Chcąc zwiedzić ekspozycje w obu budynkach trzeba zakupić dwa osobne bilety. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.

24-09-2020
Wirtualnie u Kopernika

W sobotę 26 września, o godzinie 17:00, przy okazji premiery wirtualnego spaceru po Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Okręgowe zaprasza na transmisję na żywo z miejsca narodzin słynnego astronoma, która odbędzie się na muzealnym profilu facebookowym.

Wydarzenie to odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2020, które w tym roku, wyjątkowo odbywają się online.

Wirtualny spacer po Domu Mikołaja Kopernika umożliwia poznanie wyjątkowego miejsca na mapie kultury bez wychodzenia z domu. Interaktywna wizyta w muzeum pozwoli uzyskać dostęp do Domu Mikołaja Kopernika niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. To ciekawy sposób na zdobycie lub poszerzenie wiedzy związanej z historią nauki i astronomii, historią miasta Torunia oraz oczywiście z postacią Mikołaja Kopernika. Zwiedzający będzie miał okazję zaznajomić się z rozkładem pomieszczeń późnośredniowiecznego domu hanzeatyckiego. Dzięki możliwości swobodnego poruszania się po obiekcie, a także wnikania w treść na poziomie jaki preferuje sam widz, odwiedziny Domu Kopernika staną się jeszcze bardziej intrygujące. Wirtualne zwiedzanie umożliwi obcowanie z zabytkowymi eksponatami ukazanymi w różnych technikach.

Ważnym elementem prezentacji jest osoba przewodnika, która towarzyszy zwiedzającym w wybranych salach muzeum. W pozostałych salach widz uzyska komentarz w formie lektora opowiadającego w tle. Prezentacja będzie miała również funkcję VR. Tryb VR będzie można uruchomić w smartfonie osoby oglądającej poprzez użycie wirtualnych gogli (posiadanych przez użytkowników). Czas zwiedzania zależy od użytkownika.

24-09-2020
Weekend z Dudim

W najbliższy weekend do Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu powraca dawno już niegrany tytuł Dudi bez piórka autorstwa i w reżyserii Roberta Jarosza.

Dudi i Króliczek to najlepsi przyjaciele. Świetnie czują się w swoim towarzystwie i miło spędzają razem czas. Pewnego razu dochodzi do  poważnie niebezpiecznego incydentu. Króliczek zostaje zaatakowany przez przebiegłego Lisa. Z opresji ratuje przyjaciela Dudi. Wskutek tego zdarzenia traci jednak piórko, co uniemożliwia jej latanie. Tymczasem nadchodzi zima, a wraz z nią ptasia rodzina Dudi odlatuje do ciepłych krajów. Nasza bohaterka nie jest w stanie im wtórować. Musi spędzić ten trudny dla ptaków czas pozostając na miejscu.

Czy sobie poradzi? Czy przetrwa trzaskający wokół mróz i padający śnieg? Podpowiemy! Kiedy ma się prawdziwych przyjaciół, to rzecz nawet najbardziej niemożliwa do wykonania okazuje się niezwykle prosta! A chytry Lis jeszcze dostanie zasłużoną nauczkę…!

Spektakl zostanie zagrany 26 września o godz. 16:30 oraz 27 września o godz. 12:00.

24-09-2020
Tramwajem na żużel

W sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5 o godz. 18:20 z pętli Olimpijska.

Kurs powrotny z pętli  Motoarena - uruchomiony zostanie 15 minut po zakończeniu zawodów.


 

24-09-2020
Las dla ludzi

Szkoła Leśna na Barbarce oraz Stowarzyszenie „Tilia” zapraszają do udziału w otwartym plenerowym spotkaniu rodzinnym  pn. „Las dla ludzi, ludzie dla lasu ”

Kiedy: 27 września 2020 r. , godz. 14.00-17.00

Gdzie: Osada Leśna na Barbarce, ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń

Dla kogo: Dla każdego

Wstęp wolny

Zapisy: brak

W programie:

•          konkurs na Króla lub Królową Grzybobrania - do wygrania Voucher o wartości 200 zł do Pierogarni Stary Młyn w Toruniu,

•          stanowiska edukacyjne plastyczne związane z lasem i grzybami,

•          zabawa terenowa dla dzieci i dorosłych pn. „Muchomory pogubiły kropki”,

•          zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych,

•          bicie Rekordu Polski w przytulaniu drzew,

•          na Barbarkowej Scenie w godz. 15.30-16.30 występ muzyczny Przemka Łososia i Wiesława Kryszewskiego z Zespołu Open Blues,

•          kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła,

•          ognisko (prowiant we własnym zakresie)

Celem wydarzenia jest promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przyczyniające się do ochrony środowiska. W ramach akcji zaprezentowany zostanie aspekt ochrony lasu. Chcemy pokazać mieszkańcom wartość lasu oraz w jaki sposób możemy ekologicznie korzystać z jego uroków i zachęcić do świadomych spacerów leśnymi dróżkami. Motywem przewodnim akcji jest popularyzacja grzybobrania, a także wiedzy na temat znajomości grzybów jadalnych i trujących.

Konkurs na Króla i Królowa Grzybobrania trwa od 23 do 27 września 2020 r. Żeby w nim wziąć udział należy wybrać się na grzybobranie w  tym okresie, a następne zgłosić się do siedziby Szkoły Leśnej na Barbarce w celu zważenia zebranych jadalnych grzybów. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w niedzielę w czasie akcji.

W czasie wydarzenia zostanie zorganizowana  także kolejna próba pobicia Rekordu Polski  - Najwięcej osób przytulających drzewa jednocześnie. Pierwszy raz udało nam się to zrobić rok temu 29.09.2019 r. – wtedy drzewa przytulało 159 osób. Teraz musi być nas więcej ;-)

Szczegółowe informacje o akcji, regulamin konkursu na Króla lub Królową Grzybobrania - na stronie internetowej www.szkola-lesna.torun.pl w zakładce Aktualności

Wydarzenie realizowane  jest w ramach projektu „Toruń dba o środowisko dla przyszłych pokoleń” dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.

24-09-2020
Pod unijnymi gwiazdami

27 września | niedziela | 19:00 | Koncert pod unijnymi gwiazdami | Sala Wielka Dworu Artusa | bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Dworu Artusa od 21 września!

Odnośnik - https://artus.torun.pl/events/koncert-pod-unijnymi-gwiazdami/

Artyści zaprezentują się na scenie Sali Wielkiej Centrum Kultury Dwór Artusa. Ich występ oprócz tradycyjnego show na miejscu (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 21 września! Liczba miejsc ograniczona), transmitowany będzie na kanale YouTube Dworu Artusa oraz oficjalnym kanale Urzędu Marszałkowskiego – Lubię Kujawsko Pomorskie.

W repertuarze znajdą się piosenki oryginalnie stworzone w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

W czasie koncertu usłyszymy takie gwiazdy jak:

Asia Czajkowska – wokal

Sylwia Kwasiborska – wokal

Ewa Żydołowicz – wokal

Rafał Zwierzak Zieliński – gitara akustyczna, wokal

Bartosz Staszkiewicz – instrumenty klawiszowe

Marcin Grabowski – gitara basowa

Waldemar Franczyk – instrumenty perkusyjne

Dostęp do transmisji będzie darmowy, relację z koncertu będzie można obejrzeć także po jej zakończeniu.


 

24-09-2020
Zmiany na Pl. Niepodległości

W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości. Wprowadzenie zmian planowane jest od godz. 9.00.

•         Ruch po północnej stronie jezdni ul. Kraszewskiego i Czerwona Droga (po stronie Cinema City) będzie odbywał się jednym pasem.

•         Wyłączony z ruchu zostanie wjazd i wyjazd z al. 700-lecia. Objazd będzie poprowadzony ul. Matejki oraz Gałczyńskiego.

•         Zamknięte zostanie przejście dla pieszych po północnej stronie pl. Niepodległości. Jednocześnie udostępnione zostanie przejście dla pieszych oraz chodniki po południowej stronie pl. Niepodległości (przy hotelu Mercure).

Prace na budowie idą pełną parą. Pospawane są już rozjazdy na torowisku, a obecnie trwa układanie masy bitumicznej.

41199052
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń