INFORMACJE TV TORUŃ

21-09-2021
11 zakażeń w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.

Jak podało we wtorek 21 września Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od poniedziałku 20 września wykryto 711 zakażeń koronawirusem. Zmarło 15 osób,  Covid-19 był wyłączną przyczyną śmierci w 5 przypadkach. W kujawsko-pomorskim potwierdzono 43 zachorowania, obok jedenastu w Toruniu, 9 w Bydgoszczy, po 5 w powiatach: toruńskim i aleksandrowskim, 3 w powiecie radziejowskim, po 2 w Grudziądzu i powiatach: świeckim oraz nakielskim, po jednym w powiatach: brodnickim, lipnowskim, żnińskim oraz grudziądzkim. W naszym regionie odnotowano 2 przypadki śmiertelne, oba z powodu chorób współistniejących z Covid-19.

21-09-2021
ZUS o czerwcowych

18 września weszły w życie przepisy, które na stałe zmienią zasady wyliczania czerwcowych emerytur na korzystniejsze. Pytań i wątpliwości jest wiele, dlatego toruński i bydgoski oddział ZUS organizują dyżur telefoniczny poświęcony tej tematyce.

22 września w godz. od 10.00 do 12.00 pod nr tel. 56 610 93 12 na pytania odpowiadać będą Wanda Stróżyk, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń oddziału ZUS w Toruniu oraz Renata Kotas Zastępca Naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych.

Z kolei w bydgoskim oddziale ZUS dyżur odbędzie się 27 września, a przy telefonie zasiądą Monika Bernadowicz, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń oraz Grażyna Mucha, Główny specjalista z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych. Dzwonić można w godz. od 9 do 11.00 pod nr. tel. 52 34 18 704.

Ekspertów będzie można zapytać m.in.:

·         Kto może skorzystać ze zmiany przepisów?

·         Jakie świadczenia ZUS przeliczy z urzędu?

·         Czy zasady obliczania emerytur czerwcowych będą obowiązywały w przyszłym roku?

·         Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

·         Na czym polega waloryzacja składek?

21-09-2021
Festyn na Nowomiejskim

Jak co roku miasto włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie 22 września, czyli "Europejski Dzień Bez Samochodu". Tego dnia na Rynku Nowomiejskim odbędzie się rodzinny festyn. Nie zabraknie na nim atrakcji przygotowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. Festyn z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu rozpocznie się o godz. 16.00.

Jedną z głównych atrakcji będzie EscapeBus. Komu uda się rozwiązać zagadki i wyjść z pełnego tajemnic autobusu? Chętni będą mogli także dostać sadzonki drzew i wziąć udział w grze miejskiej "Per pedes". W programie także konkurs dla dzieci i dorosłych „Ekopotyczki rodzinne”, prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego, EkoPatrol Straży Miejskiej, a także możliwość sprawdzenia swoich sił na ergometrach wioślarskich.

Nie zabraknie także zielonych atrakcji związanych z promocją projektów unijnych BiT-City II realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. Niedawno zakończony projekt „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II” odmienił oblicze okolic placu Rapackiego. Nowe zagospodarowanie zieleni sprawiło, że w centrum Torunia nasadzonych zostało 22 728 szt. nowych krzewów, 356 m² traw ozdobnych oraz 164 drzew. Powstał także pierwszy w Toruniu zielony przystanek oraz kolejne odcinki zielonych torowisk. 

By zielono było też w przydomowych ogródkach lub na działkach torunian, MZK we współpracy z Regionalna Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu podczas festynu przekaże chętnym 300 drzewek różnego gatunku (świerki, sosny, jabłonki, brzozy). Warunkiem otrzymania drzewka będzie okazanie skasowany bilet MZK, okazanie biletu miesięcznego lub odpowiedź na pytanie quizowe dotyczące komunikacji miejskiej i projektu BiT-City.

Co istotne, tego dnia warto zrezygnować z jazdy samochodem, gdyż każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji miejskiej.

21-09-2021
Poszukują świadków

Policjanci z Komisariatu w Chełmży poszukują złodzieja, który trzykrotnie ukradł paliwo ze stacji w Łysomicach i Ostaszewie. Wizerunek mężczyzny zarejestrowały kamery monitoringu. Funkcjonariusze szukają osób, mogących pomóc w ustaleniu personaliów złodzieja.

Policjanci z Komisariatu w Chełmży poszukują sprawców kradzieży paliwa ze stacji benzynowych w Łysomicach i Ostaszewie. Do tych zdarzeń doszło w okresie od czerwca do sierpnia tego roku. Mężczyzna zatankował (dwukrotnie w Łysomicach i jeden raz w Ostaszewie) paliwo i odjechał bez płacenia. Straty za każdym razem wyniosły kilkaset złotych

W toku postępowania policjanci zabezpieczyli monitoring na którym widoczny jest sprawca:

https://torun.policja.gov.pl/kb3/informacje/wiadomosci/119257,Poszukujemy-swiadkow.html

Funkcjonariusze proszą osoby, które rozpoznają wizerunek przedstawiony na zdjęciach o kontakt z Komisariatem Policji w Chełmży, ul. Sądowa 2, tel. dyżurny 47 754 42 00 lub 112

21-09-2021
Przystąp do akcji

Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach organizatorzy zapraszają do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.

Aby wziąć udział w akcji, należy przesłać komplet dokumentów, na adres: torunzapolceny@torunzapolceny.pl:

• skan podpisanego regulaminu,

• wypełniony w formie edytowalnej formularz zgłoszeniowy,

• podpisana Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w związku z realizacją akcji „Toruń za pół ceny”,

• krótki opis reprezentowanego obiektu,

• zdjęcia lokalu w dobrej rozdzielczości,

• logo firmy.

Udział w akcji jest całkowicie darmowy. Odpowiedzi na pytania dotyczące tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny” udzielają:

Stowarzyszenie „GO SPORT!”

Marcin Wiśniewski: 501 553 563

Łukasz Drygalski: 603 809 440

e-mail: torunzapolceny@torunzapolceny.pl

Urząd Miasta Torunia

tel. 56 611 87 85

e-mail: wpit@um.toun.pl

21-09-2021
Zakaz na poligonie

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie toruńskiego poligonu obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a tym samym m.in. zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (poligonu) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno-ostrzegawczymi.

Przez teren wojskowy przebiega droga publiczna będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 250 (tzw. droga służewska) i jest dostępna do ruchu w czasie, gdy nie ma strzelań na poligonie. Na całym odcinku tej drogi przebiegającym przez teren poligonu obowiązuje zakaz zatrzymywania na jezdni i poboczu drogi.

Na terenie poligonu nie ma innych dróg publicznych, szlaków turystycznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie.

21-09-2021
Przedpełski z dziką kartą

Wychowanek toruńskiego Apatora i reprezentant Polski w cyklu Grand Prix 2022, otrzymał dziką kartę na start w dwóch turniejach kończących tegoroczną rywalizację o Indywidualne Mistrzostwo Świata, które 1 i 2 października odbędą się na Motoarenie.

Teoretyczne szanse na tytuł w sezonie 2021 ma jeszcze czwórka zawodników, ale faktycznie liczą się tylko Artiom Łaguta i Bartosz Zmarzlik.

Zawodnikami rezerwowymi będą Krzysztof Lewandowski i Karol Żupiński z Apatora Toruń.

W Toruniu odbędzie się 10 i 11 (finałowa) runda. Oba toruńskie tegoroczne turnieje rozpoczną się o godz. 19:00.

21-09-2021
Świat i okolice

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Świat i okolice | GRUZJA – krainy Wysokiego Kaukazu | Krzysztof Nodar Ciemnołoński – Kiedy: 22.09.2021 środa | godz. 18:30 - Gdzie: Sala Wielka. Bilety 5zł / normalny. Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny.

W trakcie spotkania Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowie o gruzińskich krainach położonych w paśmie Wysokiego Kaukazu. O magicznej i niedostępnej Tuszetii, o warownych wioskach w Chewsuretii, na skraju Gruzji i Czeczenii, o gruzińskiej Szwajcarii – Raczy, oraz o Swanetii, znanej z legendarnych baszt obronnych, które chroniły przed najazdami oraz krwawymi zemstami rodowymi. Przeniesiemy się do miejsc, w których czas się zatrzymał, w których królują mity, a codzienne życie przebiega wśród monumentalnych gór, od wieków chroniących sekrety kaukaskich górali.

Spotkanie będzie miało formułę stand-up show, audio-wizualnego slajdowiska, wypełnionego barwnymi opowieściami i anegdotami, podszytymi kaukaskim, absurdalnym humorem i zadziornym przesłaniem.

Krzysztof Nodar Ciemnołoński – podróżnik o gruzińskich korzeniach, autor ponad 160 artykułów i reportaży o Gruzji (oraz o Armenii, Azerbejdżanie, Rosji i Kazachstanie) i ponad 60 filmów podróżniczych na YouTube. Pilot i organizator wycieczek na Kaukaz, do Azji Centralnej i Rosji, właściciel firmy turystycznej Tamada Tour, piekarni gruzińskiej Nodaris Puri przy ul. Podmurnej 14 w Toruniu oraz marki wina Nodaris Wine. Prezes fundacji Tamada, która pomaga potrzebującym Gruzinom i Polonii w Gruzji. Od 2007 roku dzielił życie między Polskę a Gruzję, od 2014 roku mieszka na stałe w Tbilisi.

21-09-2021
Filmy z Wietnamu

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza - Kongres Azjatycki – pokazy filmów wietnamskich - Data: 22.09.2021 13:00 - Miejsce: CSW Wały gen. Sikorskiego 13.

godz. 13:00 Song Lang, reż. Leon Le, dramat. Wietnam, 2018

godz. 15:00 Dad, I’m Sorry (Bố Già), reż. Trấn Thành, Vũ Ngọc Đãng, komediodramat, Wietnam, 2021

Wstęp wolny

70067665
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń