INFORMACJE TV TORUŃ

14-08-2020
Zakażeni w regionie

W piątek 14 sierpnia Urząd Wojewódzki poinformował, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy 22 nowe zakażenia koronawirusem. Wśród nich są 4 osoby z Torunia, 3 osoby z Bydgoszczy, 1 osoba z Włocławka, 4 osoby z powiatu bydgoskiego, 3  osoby z powiatu sępoleńskiego, 2 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu wąbrzeskiego, 2 z powiatu brodnickiego i 1 z powiatu rypińskiego.

UW podał ponadto, że mamy w regionie 11 kolejnych ozdrowieńców.

Stan na dzień: 14.08.2020 r.

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 964

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 2 540

- liczba osób objętych nadzorem – 292

- liczba ozdrowieńców – 672

- liczba zgonów – 50

- liczba pobranych próbek – 108 380

Liczba osób zakażonych, stan na 14.08.2020 r.:

• Bydgoszcz 201

• Grudziądz 21

• Inowrocław 19

• Toruń 191

• Włocławek 37

• powiat aleksandrowski 18

• powiat brodnicki 36

• powiat bydgoski 57

• powiat chełmiński 78

• powiat golubsko-dobrzyński 4

• powiat grudziądzki 9

• powiat inowrocławski 8

• powiat lipnowski 34

• powiat mogileński 9

• powiat nakielski 35

• powiat radziejowski 6

• powiat rypiński 9

• powiat sępoleński 8

• powiat świecki 32

• powiat toruński 78

• powiat tucholski 2

• powiat wąbrzeski 17

• powiat włocławski 25

• powiat żniński 25

• spoza województwa 5 /2 nowomiejski, 1 gorzowski, 1 tyski, 1 Poznań


 

14-08-2020
Święto Wojska Polskiego

Wyjątkowe są tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2020 r. przypada bowiem 100-lecie "Cudu nad Wisłą" czyli Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej.

Tego dnia oddziały Wojska Polskiego, na przekór spodziewanej klęsce, zdołały zatrzymać i odepchnąć nacierającą na teren Polski Armię Czerwoną, a tym samym obronić niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i powstrzymać ofensywę komunistycznej Rosji w głąb Europy. Kluczowymi postaciami tych wydarzeń byli szef sztabu Generalnego WP Tadeusz Rozwadowski i Naczelny Wódz Józef Piłsudski, pod wodzą których polskie wojsko odparło atak wojsk radzieckich. W historii wydarzenia te zyskały miano "Cudu nad Wisłą".

W tym roku, ze względu na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski, uroczystości wokół daty 15 sierpnia potrwają w Toruniu kilka dni. Rozpoczęły się 8 sierpnia w Kinie Centrum pokazem filmu "Cud nad Wisłą" z 1921 r. z muzyką na żywo. W czwartek 13 sierpnia w Książnicy Kopernikańskiej otwarta zostanie wystawa poświęcona wojskom balonowym w Toruniu, a w piątek 14 sierpnia w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu zostanie odsłonięty Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Kulminacją obchodów będzie sobota 15 sierpnia, kiedy w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, na placu Rapackiego złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a powstające Muzeum Twierdzy Toruń otworzy podwoje dla zwiedzających w godzinach 10.00-18.00 w ramach tzw. dnia otwartego.

PROGRAM OBCHODÓW 2020:

14 sierpnia

    15:00-17:30 – piknik historyczny na Martówce

- pokaz sprzętu wojskowego

- poczęstunek grochówką

- pokaz historycznego sprzętu wojskowego: czołg Renault FT1 oraz samochód pancerny wz. 34

- obozowisko Błękitnej Armii: pokazy walk na szable, mennica gen. Hallera, pokazy musztry, punkt rekrutacyjny do wojska

- quest historyczny dla rodzin

- balon zdjęciowy

    18:00 – uroczystość odsłonięcia Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych z ceremoniałem wojskowym

- przyjęcie meldunku, odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt

- powitanie gości

- informacja o pomniku – ToMiTo

- odsłonięcie pomnika

- sygnał Wojska Polskiego

- poświęcenie pomnika

- wystąpienia okolicznościowe

- apel pamięci i salwa honorowa

- złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów

- Pieśń Reprezentacyjna WP

    19:00 - koncert Orkiestry Wojskowej w Toruniu z udziałem solistów - amfiteatr w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, wstęp wolny

15 sierpnia

    10:00-18:00 - dzień otwarty Muzeum Twierdzy Toruń

    10:00 - rajd rowerowy "Toruńskie ślady wojsk balonowych" – start przy Wydziale Matematyki i Informatyki UMK

    12:00 - msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny

    13:30 - symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

    18:00 - koncert pn. "Powróćmy jak za dawnych lat"- recital polskiej przedwojennej piosenki filmowej w wykonaniu zespołu Slavic Voices, ruiny Zamku Krzyżackiego lub dziedziniec Muzeum Okręgowego

    20:00 - koncert "Mechanicy Shanty" na zakończenie 55. regat na Wiśle, Przystań Toruń lub na dachu Barki Lemara

16 sierpnia

    10:00-14:00 piknik historyczny na Zamku Krzyżackim

14-21 sierpnia

    Prezentacja na Rynku Staromiejskim wystawy „Bitwa Warszawska - stulecie zwycięstwa"

*W celu zachowania rygoru sanitarnego organizatorzy proszą o zasłonięcie ust i nosa podczas uroczystości

13-08-2020
Pościg ulicami Torunia

Policjanci z toruńskiej drogówki po pościgu zatrzymali kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. 32-latek prowadził auto pomimo sądowego zakazu. Ten mężczyzna już wcześniej był typowany jako sprawca kilku innych przestępstw. Mężczyzna usłyszał w sumie 9 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniami do pojazdów, posiadania wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy oraz przywłaszczenia dokumentów. To recydywista, więc może mu grozić do 15 lat więzienia.

We wtorek (11 sierpnia), około 11:30, mundurowi z toruńskiej drogówki podczas przejazdu nieoznakowanym radiowozem z wideorejestratorem ul. Sukienniczą zauważyli osobowego opla vectrę. Jego kierowca nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze chcieli zatrzymać kierowcę do kontroli. Ten zignorował ich polecenia i odjechał z dużą prędkością wąskimi uliczkami Starówki. Podczas ucieczki kierowca popełnił szereg wykroczeń – między innymi nie zastosował się do czerwonego światła, wyprzedzał bezpośrednio na przejściu dla pieszych, zajeżdżał drogę innym autom, jechał po chodniku i torowisku, a także wjechał na rondo „pod prąd”. Policjanci już na początku pościgu poinformowali o tym dyżurnego, który wysłał w ten rejon dodatkowe patrole. Mundurowi kontynuowali pościg, a okazja do bezpiecznego zatrzymania kierowcy pojawiła się, gdy ten w pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi. Policjanci wybiegli z auta i zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 32-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów, wydany na mocy wyroku toruńskiego sądu. Uciekinier trafił do policyjnej celi. Spotkaniem z nim byli bardzo zainteresowani kryminalni z komisariatu na Śródmieściu, którzy już wcześniej wytypowali go jako sprawcę innych przestępstw. Policjanci zebrali dowody, które świadczyły o tym, że mężczyzna włamał się do pięciu pojazdów. Do tych zdarzeń doszło w okresie od marca do sierpnia tego roku w Lubiczu, Toruniu i Aleksandrowie Kujawskim. Listę zarzutów uzupełniła jeszcze ucieczka przed policjantami i niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu, kierowanie pojazdem pomimo sądowego wyroku oraz przywłaszczenia dokumentów (znaleziono przy nim prawo jazdy należące do innej osoby). Poza tym mężczyzna usłyszał zarzut za przechowywanie, w należącej do niego piwnicy, ponad 17 kilogramów tytoniu (w tym przypadku należności Skarbu Państwa zostały narażone na uszczuplenie w kwocie ponad 18.000 zł).

32-latek jest recydywistą. Wcześniej odbywał wyrok pozbawienia wolności za kradzieże.

13-08-2020
Stracili prawa jazdy

Policjanci stanowczo zwalczają agresywne zachowania na drogach. Jednym z jego przejawów jest lekceważące łamanie przepisów, przekraczanie prędkości i wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych. Tylko w lipcu 51 kierowców na drogach Torunia i powiatu straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

Zespoły "SPEED" działają w całym. Do zadań, w ramach tych grup, kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Tylko w lipcu tego roku na drogach Torunia i powiatu toruńskiego aż 51 kierowców straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h. Wszyscy z niech poza tym zostali ukarani mandatami.

Przykładowo:

20.07.2020 r. godz. 13:10, Toruń ul. Szosa Lubicka, osobowy volkswagen. 32-letnia kobieta przekroczyła prędkość o 55 km/h

23.07.2020 r. godz. 22:15, Toruń, ul. Broniewskiego, osobowy seat. 22-latek przekroczył prędkość o 64 km/h

25.07.2020 r. godz. 18:48, Toruń, Most Gen. Zawackiej, osobowe mitsubishi. 29-letnia kobieta przekroczyła prędkość o 51 km/h

25.07.2020 r. godz. 20:02, Toruń, Most Gen. Zawackiej, osobowy opel. 30-latek przekroczył prędkość o 61 km/h

Policjanci apelują o bezpieczną i odpowiedzialną jazdę!

13-08-2020
Broń i narkotyki

Policjanci z komisariatu na Rubinkowie zatrzymali 25-latka, który w mieszkaniu miał amfetaminę, kodeinę i tabletki ecstasy oraz nielegalnie posiadaną broń. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i usłyszał zarzuty. Może mu grozić do 10 lat więzienia.

We wtorek (11sierpnia) policjanci z komisariatu na Rubinkowie zatrzymali 25-latka, podejrzanego o złamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i nielegalne posiadanie broni. Kryminalni już od pewnego czasu mieli podejrzenia, że ten mężczyzna może posiadać zakazane substancje i przedmioty. W dniu zatrzymania funkcjonariusze przeszukali mieszkanie w Czerniewicach, gdzie przebywał 25-latek. Funkcjonariusze odnaleźli tam tabletki ecstasy o łącznej masie blisko 45 gramów, blisko 5 gramów amfetaminy i ponad 50 gramów kodeiny oraz broń palną, na którą wymagane jest pozwolenie. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Usłyszał zarzuty za posiadanie znacznej ilości narkotyków i posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia. Prokurator zdecydował, by do zakończenia postępowania objąć go policyjnym dozorem.

13-08-2020
Nocą na wieżę Ratusza

14 oraz 15 sierpnia (piątek, sobota), w godzinach 20:00 – 00:00 Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.

Będzie to okazja by podziwiać toruńską starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wieczorową porą. Ostatnie wejście na Wieżę przewidziano na godzinę 23:30.

Bilety w cenie 17 złotych (normalny) oraz 12 złotych (ulgowy) do kupienia w kasach muzeum lub online na https://bilety.muzeum.torun.pl.

13-08-2020
Wirtualne podróże

Tegoroczne wakacje nie sprzyjają podróżom, dlatego Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wirtualne wycieczki po najważniejszych światowych muzeach! Przewodnikiem będzie historyk i krytyk sztuki, Bogusław Deptuła. Na drugie spotkanie CSW zaprasza w piątek 14 sierpnia:

WIRTUALNE PODRÓŻE ZE SZTUKĄ - 14.08. (piątek), godz. 18.00 – Centre Pompidou w Paryżu.

Wakacyjny cykl spotkań on-line, podczas których poznajemy najważniejsze dzieła sztuki współczesnej, które są w zbiorach znanych galerii i muzeów na świecie. Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Kolejny wykład w nowym cyklu Wirtualnych Podróży ze Sztuką prowadzi nas do centrum turystycznego świata, a jednocześnie świata sztuki, mody i wykwintnej kuchni.

Kolekcja Centre Pompidou stanowi narodową kolekcję sztuki nowoczesnej. Imponująca liczba artystów (ponad 7,5 tysiąca) i prac (ponad 113 tysięcy) robi wrażenie nie tylko na koneserach sztuki, ale także na turystach – a jak wiadomo, Paryż jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem.

Kolekcja składa się niemal w połowie z artystów francuskich, ale nie brakuje też prac artystów brytyjskich, niemieckich, włoskich czy hiszpańskich. W tym przebogatym zbiorze można też doszukać się śladów polskich artystów, którzy reprezentowani są przez Romana Cieślewicza, Piotra Kowalskiego, Jana Lenicę, Tadeusza Lewandowskiego, Romana Opałkę, Krzysztofa Pruszkowskiego czy starsze pokolenie twórców: Ludwika Markusa, Melę Muter.

13-08-2020
Kolektyw Teraz

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Kolektyw Teraz | Spektakl improwizowany -14.08. piątek | 19:00 | bilety: 10/ 15 zł | filia Dom Muz Podmurna -Odnośnik i bilety - https://artus.torun.pl/events/kolektyw-teraz-spektakl-impro/

Tęskniliście za impro na żywo? Covid pokrzyżował nam szyki i nie można było zaprezentować Wam Festiwalu JO! Po długiej przerwie CK ma dla Was spektakl gier impro! Z czym to się wiąże? Gry impro to krótkie, improwizowane etiudy teatralne grane do inspiracji zaczerpniętej od publiczności. Będzie szybko, żywiołowo i z humorem!

Kolektyw Teraz wywodzi się z Grupy TERAZ, pierwszej grupy improwizacyjnej w Toruniu, działającej od 2012 roku. Od 2017 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!.

W skład Kolektywu wchodzą: Julia Dąbrowska, Zofia Dąbrowska, Joanna Fujarska, Piotr Pawłowski, Dawid Rejmandowski, Robert Rychlicki-Gąsowski, Marcin Walentynowicz i Wiktor Walentynowicz.

13-08-2020
Impreza na basenach

W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" czeka nas kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Sportu i Rekreacji UM, MOSiR i Stowarzyszenie GOSPORT! Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursach skoków do wody, turniejach w badmintona, boule i siatkówkę plażową. O oprawę muzyczną zadba DJ WEA, serwując najpopularniejsze letnie hity. W programie znalazły się także pokazy aquafitness, dyskoteka malucha i konkursy dla pływaków. Na zwycięzców poszczególnych dyscyplin będą czekały nagrody, podobnie jak na najlepszych tancerzy, którzy w rytm hawajskich rytmów zatańczą macarenę.

W programie imprezy na basenach na Skarpie są też animacje nurkowe ze szkołą nurkowania Family Diving, turnieje piłki wodnej i wielki konkurs hawajskiego tańca limbo. W tej zabawie chodzi o to by przejść wychylając się do tyłu pod ekstremalnie nisko zawieszoną tyczką.

Wstęp na wydarzenie dla dzieci i młodzieży w godz. od 14:00 do 17:00 będzie bezpłatny. Będzie to trzecia impreza z cyklu All Day Beach Party, podobne wydarzenia odbyły się już na basenach przy ul. Kujawskiej i Szosie Bydgoskiej.

38868528
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń