INFORMACJE TV TORUŃ

06-07-2022
Wnioski o 300+

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli prawie 41 tys. wniosków o świadczenie 300+ z programu "Dobry start" na  niemal 57  tys. dzieci. W całym kraju do ZUS-u wpłynęło elektronicznie 632 tys. wniosków na 875 tys. dzieci.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na  dziecko, które uczy się i jest w wieku do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność. Nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. Uczeń, który ukończył już 18 lat, wniosek o 300+ może złożyć samodzielnie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach programu „Dobry start” rodzice – bez względu na dochód – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup na przykład zeszytów, długopisów, flamastrów, czy innego wyposażenia potrzebnego dla ucznia.

Tylko w ciągu pierwszych kilku dni rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli prawie 41 tys. wniosków na niemal 57 tys. dzieci. Najwięcej wniosków o 300+ wpłynęło w samej Bydgoszczy (6,4 tys.), Toruniu (3,8 tys.) i w powiecie  inowrocławskim  (3,3 tys.)-  dodaje rzeczniczka.

300 złotych dla ucznia tylko do końca listopada

Wnioski o świadczenie 300+ na wyprawkę szkolną można składać do 30 listopada wyłącznie elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Na PUE ZUS jest specjalny kreator, który pomoże rodzicom wypełnić wnioski i uniknąć błędów przy ich składaniu. Kreator ten dostępny jest również w ukraińskiej wersji językowej. Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - również przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS.

Rodzice, którzy potrzebują pomocy w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS. Wsparcie można otrzymać w każdej placówce Zakładu, można również umówić się na e-wizytę w ZUS.

(źródło:ZUS)

 

05-07-2022
Toruńska infolinia dla uchodźców

8 lipca 2022 r. rozpocznie działalność Toruńska Infolinia – Ukraina. Dzwoniąc pod numer 56 611 84 04, uchodźcy otrzymają pakiet niezbędnych informacji dotyczących m.in. zakwaterowania, uzyskania pomocy, ofert pracy, zajęć dla najmłodszych itp.

- Wprowadzamy 8 lipca 2022 r. Toruńską Infolinię Ukrainy. Ta infolinia zastępuje punkt informacyjny na dworcu Toruń Głównyinformuje prezydent Michał Zaleski. Zgodnie z założeniem, infolinia będzie funkcjonować przez 3 miesiące, decyzja o przedłużeniu tego terminu zostanie podjęta na bieżąco.

56 611 84 04 – to numer Toruńskiej Infolinii Ukraina. Będzie ona czynna:

 • od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00,
 • w soboty w godz. 8:00-14:00.

- Infolinię obsługiwać będą zawsze dwie osoby. Jedna, znająca realia stanów prawnych i przepisów polskich, druga – znająca język ukraiński, mogąca kontaktować się z uchodźcami – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

Rozmowy będą rejestrowane.

Na wyposażeniu biura infolinii znajdzie się też telefon komórkowy, który pozwoli pracownikowi przesyłać szybko informacje poprzez specyficzne aplikacje ukraińskie (Viber, Telegraf). Infolinia ma również dedykowany adres e-mail: info.ukraina@um.torun.pl. Będzie on wykorzystywany w przypadkach, kiedy np. zajdzie potrzeba wysłania formularza, linku do strony internetowej itp.

Dzwoniąc na infolinię, osoby z Ukrainy będą mogły uzyskać informacje dotyczące m.in.:

 • zakwaterowania;
 • załatwiania spraw urzędowych (PESEL, świadczenia);
 • toruńskich punktów udzielających pomocy rzeczowej i innych źródeł wsparcia;
 • komunikacji miejskiej;
 • opieki medycznej;
 • edukacji, w tym zapisów do szkół na wszystkich poziomach;
 • ofert pracy z PUP;
 • oferty kulturalno-rozrywkowej i turystycznej;
 • oferty na wakacje dla dzieci z Ukrainy;
 • bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej;

Operatorzy infolinii będą tworzyć dzienne i tygodniowe raporty dotyczące zainteresowania usługą. Najczęściej pojawiające się pytania zostaną ujęte w formularzu (FAQ) oraz wykorzystane w informacjach na stronie www.torun.pl.

Infolinię obsługiwać będą pracownicy spółek Gminy Miasta Toruń oraz tłumacze z 3 ukraińskich organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Dobro dla dobra, Stowarzyszenia International League i Stowarzyszenia Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniu. Na każdej zmianie będzie jeden pracownik gminy i jeden tłumacz z organizacji ngo. Nad całością czuwać będzie koordynator merytoryczny.

Infolinia powstaje w miejsce punktu informacyjnego, jaki działa od 1 marca 2022 r. na dworcu Toruń Główny. Podobnie jak w wielu miastach Polski, tak i w Toruniu, w związku z widocznym spadkiem liczby osób korzystających z punktu, jest on wygaszany. Jego ostatni dzień pracy przypada na 8 lipca 2022 r.

W ciągu 4 miesięcy działania w punkcie obsłużono łącznie 9094 obywateli Ukrainy.

(źródło:UMT)

 

 

 

05-07-2022
Pierwsza pomoc dla seniorów

Jak udzielać pierwszej pomocy dowiedzieli się podopieczni Domu Pomocy Społecznej na Wrzosach w Toruniu. Spotkanie z seniorami odbyło się w dniu 4 lipca 2022 roku w siedzibie DPS przy ulicy Szosa Chełmińska. W ramach szkolenia strażnicy-ratownicy posiadający uprawnienia instruktorów ratownictwa medycznego, przy wykorzystaniu szkoleniowej aparatury medycznej do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej, uczyli seniorów użycia defibrylatora AED oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku między innymi nagłego zatrzymania akcji serca, zawału mięśnia sercowego, epilepsji, zasłabnięć, zadławień czy wstrząsu anafilaktycznego. W ramach ćwiczeń praktycznych zostały wykorzystane fantomy szkoleniowe oraz kamizelka – symulator zadławień. W zajęciach zorganizowanych przez Straż Miejską w Toruniu udział wzięło 25 osób.

 (źródło:Straż Miejska

04-07-2022
Muzeum Etnograficzne zaprasza

 

Zrozumieć tatuaż – spotkanie dla osób z grupy wiekowej 55+ na wystawie czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

W czwartek 7 lipca o godz. 13.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Zrozumieć tatuaż" na wystawie czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. Tym razem muzealnicy zapraszają osoby z grupy wiekowej 55+.

Uczestnicy dowiedzą się jaka jest geneza, historia i różnorodność form tatuażu. Wędrówka po ekspozycji będzie okazją do rozmowy o tym, jakie reakcje i emocje wywołuje zdobienie ciała pigmentem. Warto zabrać okulary do czytania. Arsenał. Bilety: 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona

Etnoigraszki: Pracowite krasnoludki

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w niedzielę o godz. 11.00 na rodzinną imprezę umuzykalniającą "Etnoigraszki: Pracowite krasnoludki".

W programie wspólne muzykowanie oraz zabawy z ruchem i śpiewem na bazie wiejskiego folkloru dziecięcego. Park Etnograficzny w Toruniu/pawilon. Bilety: os. dorosła – 10 zł, dziecko – 5 zł, rodzinny (2+2) – 25 zł do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 5 lipca oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum. Liczba miejsc ograniczona (bez zapisów).

 

 

 

 

04-07-2022
Bon turystyczny do września

W województwie kujawsko-pomorskim, choć wielu rodziców bon aktywowało, to jednak nie do końca z niego skorzystało. Do wykorzystania, choćby częściowego pozostało jeszcze w bonach ponad 77 mln zł. Płacić nim można tylko do końca września.

Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu  rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. W województwie kujawsko-pomorskim, choć wielu rodziców bon aktywowało, to jednak nie do końca z niego skorzystało. Do wykorzystania, choćby częściowego pozostało jeszcze w bonach ponad 77 mln zł. Na 228,6 tys. przygotowanych bonów wykorzystanych co do złotówki zostało jedynie 100 tys., a 21 proc. czyli ponad 48 tys. bonów czeka na aktywację - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą nim płacić tylko do końca września 2022 roku. Mogą nim zapłacić na przykład za kolonie, obóz dziecka, wycieczkę, za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. W niektórych przypadkach opłacą nim także jednodniową wycieczkę. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – www.pot.gov.pl.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu. Bonem można płacić wiele razy- aż do wyczerpania środków. Na PUE ZUS sprawdzimy, ile pieniędzy z bonu zostało jeszcze do wydania.

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 + 

w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111).

 

 

 

87474025
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2022 TV Toruń