FESTYN NA NOWOMIEJSKIM

Jak co roku miasto włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie 22 września, czyli "Europejski Dzień Bez Samochodu". Tego dnia na Rynku Nowomiejskim odbędzie się rodzinny festyn. Nie zabraknie na nim atrakcji przygotowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. Festyn z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu rozpocznie się o godz. 16.00.

Jedną z głównych atrakcji będzie EscapeBus. Komu uda się rozwiązać zagadki i wyjść z pełnego tajemnic autobusu? Chętni będą mogli także dostać sadzonki drzew i wziąć udział w grze miejskiej "Per pedes". W programie także konkurs dla dzieci i dorosłych „Ekopotyczki rodzinne”, prelekcje nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy ratownictwa medycznego, EkoPatrol Straży Miejskiej, a także możliwość sprawdzenia swoich sił na ergometrach wioślarskich.

Nie zabraknie także zielonych atrakcji związanych z promocją projektów unijnych BiT-City II realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. Niedawno zakończony projekt „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II” odmienił oblicze okolic placu Rapackiego. Nowe zagospodarowanie zieleni sprawiło, że w centrum Torunia nasadzonych zostało 22 728 szt. nowych krzewów, 356 m² traw ozdobnych oraz 164 drzew. Powstał także pierwszy w Toruniu zielony przystanek oraz kolejne odcinki zielonych torowisk. 

By zielono było też w przydomowych ogródkach lub na działkach torunian, MZK we współpracy z Regionalna Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu podczas festynu przekaże chętnym 300 drzewek różnego gatunku (świerki, sosny, jabłonki, brzozy). Warunkiem otrzymania drzewka będzie okazanie skasowany bilet MZK, okazanie biletu miesięcznego lub odpowiedź na pytanie quizowe dotyczące komunikacji miejskiej i projektu BiT-City.

Co istotne, tego dnia warto zrezygnować z jazdy samochodem, gdyż każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji miejskiej.

70061823
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń