3 WYSTAWY W WOZOWNI

W pierwszy piątek sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia otwarte zostaną trzy wystawy młodych artystek - absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Małgorzaty Czyż, Magdy Typiak oraz Aliny Śmietany.

Zamiast tradycyjnego wernisażu Wozownia zaprasza na dzień otwarty nowych wystaw – 6 sierpnia w godzinach 11.00–18.00 będzie można je bezpłatnie zwiedzać, a o 16.00 także spotkać się z artystkami, prezentującymi na nich swoje prace. Symboliczny wernisaż w formule on-line odbędzie się o godz. 18.00. na profilu galerii Facebooku.

„Zawsze chciałam mieć Tu wystawę” Małgorzaty Czyż koncentrować się będzie wokół praktyk świętowania ważnych momentów w życiu. Jak zapowiada artystka: "Postanowiłam uczcić własną wystawę właśnie na wystawie. Wykorzystuję w tym celu kilka zabiegów, kilka działań, to, co jest już ustalone i utrwalone w kulturze masowej jako kanon postępowania podczas przygotowań do wszelkich „imprez”, na które wiele osób czeka całe życie". Z kolei "Presence (Obecność)" Magdy Typiak to cykl autoportretów – pamiątek obecności autorki w miejscach dla niej ważnych. Tym, co łączy poszczególne kadry, jest wycięta z nich figura człowieka – samej artystki. Cięcie i zniszczenie pamiątkowej fotografii jako drastyczny akt nawiązuje do traumy związanej ze zmianą, ruchem, przeistaczaniem. To pożegnanie z miejscami oswojonymi, które kiedyś były domem. Wystawa Aliny Śmietany „Nikogo nie ma w domu” dotyka natomiast problemu "niewykazywania obecności mentalnej". Owo odcięcie może być skutkiem intensyfikacji życia wewnętrznego lub odwrotnie, jego pauzowania. "Próbuję wyobrazić sobie, jak te stany wyglądają od zewnątrz, wpisać je w ogólnodostępną przestrzeń i pozgadywać, co może z nich wyniknąć" – deklaruje artystka.

66236740
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń