ARCHIPELAG ZABAWY

Od wtorku 1 grudnia rusza III Archipelag Zabawy – Toruński Festiwal dla dzieci. Impreza potrwa do 9 grudnia. W tym roku z powodu pandemii będzie się odbywała wyłącznie online.

W pierwszych dniach grudnia dzieci wraz z opiekunami codziennie będą mogły wyruszać w ekscytujące podróże po dziewięciu Wyspach Archipelagu. Każda z nich będzie miała inny motyw tematyczny atrakcji. Mamy więc: Wyspę Rytmu, Wyspę Teatru, Wyspę Lalek, Wyspę Muzyki, Wyspę Cyrku, Wyspę Świętego Mikołaja, Wyspę Sportu, Wyspę Hobby i Wyspę Kreatywności. Materiały wideo z warsztatami będą pojawiać się sukcesywnie w kolejnych dniach na stronie III Archipelagu Zabawy.

Program imprezy:

Wyspa Rytmu: od 1 grudnia

Podczas gdy wszyscy siedzimy w domu, podróże pozostają dla Nas na razie niedostępne. Nie znaczy to jednak, że nie można ich odbywać wirtualnie — szczególnie jeśli jest to fascynująca, muzyczna podróż do najdalszych, egzotycznych zakątkach świata. W ramach warsztatów Dookoła świata z muzyką etniczną, dzieci będą mogli poznać instrumenty muzyczne i stroje z takich krajów jak Gruzja, Sri Lanka, Wietnam czy Maroko. Dzięki tej muzycznej podróży dzieci podniosą swoje kompetencje muzyczne oraz rozwiną swoją wrażliwość na świat i inne kultury. Wiedzę na temat różnych typów instrumentów perkusyjnych zapewnią natomiast zajęcia Body Percussion. Najmłodsi nauczą się podczas nich również wykorzystywać własne ciało jako instrument perkusyjny, rozwijając samoekspresję i inwencję twórczą. Uczestnicy poznają także różnorodne gatunki muzyczne i charakterystyczne dla nich rytmiki.

Wyspa Teatru: od 2 grudnia

Najmłodszych w świat teatru zabierze przygotowana specjalnie dla nich Scenka teatralno-muzyczna: stowarzyszenie obrońców marzeń, opowiadająca o potrzebie realizacji marzeń i wyjścia z siatki oczekiwań innych. O tych jakże ważnych wartościach, w humorystyczny sposób opowie czwórka nietypowych bohaterów: nutka, nitka, but i dziewczynka-klaun. Scenka zostanie odegrana za pomocą żywego planu i lalek teatralnych. Natomiast starszych widzów w wieku 10-12 lat, aktor i animator kultury — Damian Droszcz — zaprasza na warsztaty Odkryć baśni świat. Pozwolą one młodzieży poznać siebie i otworzyć się na innych, poprzez szacunek do odmienności. Po wysłuchaniu baśni, uczestnicy wykonają ćwiczenia, które będą opierały się na różnych ciekawych metodach: drama, wchodzenie w role, scenki improwizowane, karta pracy, improwizacje ruchowe, aktywne słuchanie, wywiad, żywe pomniki, czy metoda kubka z emocjami.

Wyspa Lalek: od 3 grudnia

A gdyby tak ożywić przedmioty codziennego użytku i nadać im indywidualne cechy charakteru oraz barwę głosu? „WYMYŚL MNIE!” czyli prze-twórcze warsztaty plastyczno-dubbingowe mają na celu w kreatywny sposób pobudzić drzemiący w dzieciach potencjał. Mali widzowie będą mogli przekonać się, że wokół nich znajduje się mnóstwo światów i ich mieszkańców – należy tylko uruchomić wyobraźnię. Powstałych bohaterów, dzieci wykorzystają do odtworzenia krótkich i wesołych scenek teatralnych. Lalka to nieodłączony towarzysz aktora lalkowego, która jest dla niego niemal jak przyjaciel. Podczas warsztatów „Lalka mój przyjaciel”, widzowie będą mogli zapoznać się bliżej z pracą z nią, poznać różne typu lalek teatralnych oraz tajniki ich animacji.

Wyspa Muzyki: od 4 grudnia

Audycja dla dzieci „Muzyczna podróż św. Mikołaja” prowadzona przez samego św. Mikołaja i Panią Mikołajową, odkryje przed dziećmi świat muzyki od rocka po reggae. Najmłodsi będą mogli się aktywnie włączyć do akompaniowania używając przedmiotów codziennego użytku. W tą nietypową lekcję muzyki wpleciona zostanie ponadto historia św. Mikołaja, co jeszcze bardziej pozwoli wprowadzić dzieci w świąteczny klimat. Kilka dni później Igor Nowicki zaprosi nieco starsze dzieci na warsztaty muzyczne z wykorzystaniem klasycznych instrumentów klawiszowych.

Wyspa Cyrku: od 5 grudnia

Żonglerskich popisów mali widzowie będą mogli się nauczyć podczas Warsztatów Stwórz i działaj. Dzieci spędzą wolny czas w sposób kreatywny, tworząc własne piłki żonglerskie, które później wykorzystają do nauki podstawowych sekwencji. Tradycyjne piłeczki żonglerskie każdy jest w stanie sobie wyobrazić. Ale czy ktoś słyszał o piłeczkach poi? Jeśli ciekawi Was jak one wyglądają zapraszamy na Warsztaty z Poi, podczas których dowiecie się jak wykonać je samodzielnie oraz jak się nimi posługiwać. Sztuczki cyrkowe mogą być dla dzieci nie tylko świetną zabawy, ale również formą rozwoju przez pokonywanie własnych słabości.

Wyspa Świętego Mikołaja: od 6 grudnia

6 grudnia obchodzimy Mikołajki, dlatego też na ten dzień specjalnie przygotowano atrakcje, które wprowadzą dzieci i ich opiekunów w świąteczny klimat. Pierwsza z nich to Święto Bombek, czyli warsztaty z ręcznego robienia tych nieodzownych na choince ozdób. Warsztaty pozwolą pobudzić dziecięcą wyobraźnię i kreatywne myślenie, a także poczuć satysfakcję z własnoręcznie wykonanych bombek. Kolejną niespodzianką będzie Mikołajkowy koncert dla dzieci — prowadzony na żywo przez utalentowaną, toruńskią artystkę Joannę Czajkowską. Artystka zaśpiewa dla najmłodszych popularne piosenki z ich ulubionych bajek min.in. z „Krainy lodu”, „Zaplątanych”, „Pocahontas”, „Vaiany” czy „Księżniczki i żaby”. Transmisję na żywo, będzie można obejrzeć na fanpage Joannny Czajkowskiej na Facebooku. Wcześniej na swoim fanpage piosenkarka udostępni ankietę, w której dzieci wraz z opiekunami będą mogły zaproponować swoją ulubioną piosenkę lub zagłosować na inne propozycje. Wybrane utwory zostaną włączone do repertuaru koncertu.

Wyspa Sportu: od 7 grudnia

Nowy tydzień dobrze jest rozpocząć aktywnie i z energią. Dlatego też na wyspie sportu zagoszczą warsztaty z elemementami technik bokserskich. Dzieci będą mogły zapoznać się z podstawami tego sportu, a rodzicie dowiedzieć się o zaletach i rozwoju, który wiąże się z dyscypliną. Podczas warsztatów przedstawiane będą zarówno ćwiczenia ogólne jak i podstawowe ćwiczenia z workiem treningowym.

Wyspa Hobby: od 8 grudnia

Dla dzieci chcących się nauczyć malować nitką i igłą na tkaninie, przygotowano warsztaty Haft płaski na tamborku. Do czynnego udziału w warsztatach będzie potrzebny mały tamborek, kawałek materiału, nici oraz igła. Mali widzowie nie tylko odkryją nowe techniki ozdabiania swoich rzeczy jak plecaki, torby czy ubrania, ale być może odkryją nowe hobby, które uczy cierpliwości, skupienia i dokładności.

Wyspa Kreatywności: od 9 grudnia

Pomocne w planowaniu nauki i czasu wolnego może okazać się metoda Bullet Journal, która zostanie zaprezentowana na warsztatch Spotkanie z kreatywnym planowaniem i kaligrafią dla dzieci. Podczas zajęć uczestnicy poznają również podstawy kaligrafii, które pozwolą im ozdobić, pismem ich notesy do bullet journal jak i szkolne zeszyty. Kaligrafia wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, uczy również cierpliwości, koncentracji i pokory.

 


 

45050298
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń