CZERWONA KOKARDKA

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. W Polsce rośnie grupa nosicieli wirusa HIV, a wkrótce może być ich jeszcze więcej, bo z powodu pandemii COVID-19 znacznie spadła wykrywalność.

W ubiegłym tygodniu ulicami Torunia przejechał samochód, który wyświetlał na fasadach budynków czerwoną kokardkę – zachętę do testowania się w kierunku zakażenia HIV. Happening zorganizowały Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae i Gilead Sciences, żeby przypomnieć o problemie wirusa, o którym – zaabsorbowani COVID-19 – często zapominamy.

Test na HIV zrobiło mniej niż 10 procent dorosłych Polaków. O wiele za mało. Co więcej, w latach 2020-21 liczba osób badających się w kierunku tego zakażenia drastycznie spadła. Już dziś do szpitali zakaźnych trafiają osoby z bardzo zaawansowanym HIV lub z rozwiniętym AIDS, którym nie zawsze udaje się pomóc. Lekarze przestrzegają, że w kolejnych latach może być jeszcze gorzej. Trzeba też pamiętać, że ktoś, kto nie wie, że ma HIV, może statystycznie zakazić rocznie 2-3 inne osoby. Tymczasem dzięki nowoczesnym lekom z wirusem tym można normalnie żyć, założyć rodzinę i mieć zdrowe dzieci. Trzeba tylko o nim wiedzieć i zgłosić się do lekarza.

75298802
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń