INFORMACJE TV TORUŃ

17-07-2019
Pierwsza wypłata świadczeń

Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.

W dniu 19 lipca 2019 r. wypłacone zostaną świadczenia wychowawcze na dzieci, które dołączyły do Programu Rodzina 500+ od lipca, a kompletny wniosek został złożony w dniu 1 lipca.

Na dzień 15 lipca 2019 r. do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie wpłynęło 13 045 wniosków. Według szacunków, łącznie wpłynie ok. 27 tys. wniosków. Dotychczas rozpatrzono 20,5% spraw, czyli ok. 2700 wniosków. Kolejne ok. 400 spraw zostało przekazanych do dodatkowego uzupełnienia lub wyjaśnienia.

Do 15 lipca br. wpłynęło także 7367 wniosków o świadczenie Dobry Start. Szacuje się, że łącznie wpłynie ok. 14 500 wniosków. Dotychczas rozpatrzono ok. 2700 wniosków, co stanowi 36,6% otrzymanych podań. Pierwsza wypłata tzw. 300+ zostanie zrealizowana w piątek, 19 lipca i również trafi do osób, które złożyły wnioski w dniu 1 lipca 2019 r.

17-07-2019
Eko Urząd

Urząd Miasta Torunia odchodzi od jednorazowych naczyń z plastiku. Prezydent Torunia Michał Zaleski wydał zarządzenie, które zobowiązuje urzędników do rezygnacji z użycia plastikowych butelek, talerzy, kubków, sztućców i słomek. Mają być zastępowane naczyniami wielorazowego użytku lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji.

Zarządzenie dotyczy działań proekologicznych w samym urzędzie oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd i finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetowych gminy.

- Każdy z nas może podejmować działania, które przysłużą się naszej planecie. Uznałem, że powinniśmy dawać dobry przykład i promować proekologiczne działania. Stąd moje zarządzenie, by już teraz maksymalnie ograniczyć, a docelowo wyeliminować korzystanie przez urzędników z plastikowych naczyń i opakowań – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W zarządzeniu jest także mowa o odstąpieniu od używania jednorazowych toreb i siatek wykonanych z tworzyw sztucznych. W miarę możliwości urzędnicy mają korzystać z usług wykonawców, którzy stosują materiały inne niż z tworzyw sztucznych. W promocji miasta w większym stopniu mają być wykorzystywane produkty, które pochodzą z recyklingu lub podlegają temu procesowi.

Urzędnicy są również zachęcani do ograniczania korzystania z papieru do niezbędnego minimum. Zwraca się także uwagę na racjonalne używanie energii elektrycznej, energii cieplnej i wody, a w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego mają być stosowane klauzule środowiskowe.

17-07-2019
Eskortowali rodzącą

Policjanci z Oddziałów Prewencji, pełniący służbę w Toruniu, zostali poproszeni przez kierowcę forda focusa o pomoc. Okazało się, że jego żona zaczęła rodzić w drodze do szpitala. Mundurowi na sygnałach zapewnili pilotaż do placówki zdrowia. Dzięki temu kobieta szybko trafiła pod opiekę lekarzy.

W niedzielę (14 lipca), około godz. 17:30, policjanci Oddziałów Prewencji Policji w Bydgoszczy, pełniący służbę w Toruniu, jechali ulicą Żółkiewskiego. Kiedy radiowóz zatrzymał się na światłach z samochodu, który zatrzymał się przed mundurowymi wyskoczył kierowca i podbiegł do nich. Mężczyzna zdenerwowanym głosem powiedział, że jedzie wspólnie ze swoją ciężarną żoną do szpitala. Podczas podróży rozpoczął się poród. Mężczyzna bardzo bał się o zdrowie żony i dziecka więc poprosił policjantów o pomoc. Mundurowi natychmiast podjęli decyzję o pilotażu samochodu do szpitala na ul. Świętego Józefa. Funkcjonariusze wytłumaczyli kierowcy jak ma się zachowywać podczas jazdy za nimi po czym włączyli sygnały i sprawnie przeprowadzili auto z rodzącą kobietą przez toruńskie ulice. Po dojeździe do szpitala mundurowi pomogli wysiąść kobiecie z auta i zaalarmowali personel medyczny. Dzięki pomocy policjantów ciężarna kobieta szybko trafiła pod kuratelę lekarzy i otrzymała fachową opiekę. Okazało się, że pomoc policjantów przyszła w samą porę. Kilka minut później na świat przyszła dziewczynka.

17-07-2019
Pociągiem do Kostrzyna

Wybierasz się na tegoroczny festiwal muzyczny w Kostrzynie nad Odrą? Mamy dobrą wiadomość – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, wraz z przewoźnikiem Arriva, uruchamiają specjalne pociągi dla mieszkańców naszego regionu, którymi będzie można bezpośrednio dojechać na 25. Pol’and’Rock Festival i powrócić do domu. W środę 17 lipca ruszyła sprzedaż biletów, a w czwartek 18 lipca facebookowy konkurs Urzędu Marszałkowskiego, a w nim do wygrania 10 pojedynczych voucherów na przejazd pociągiem na festiwal.

- To jeden z największych w Polsce letnich festiwali, gromadzący tysiące młodych ludzi z kraju i zagranicy, wydarzenie, na które jego uczestnicy czekają przez cały rok. Wielu z nich to mieszkańcy naszego województwa. Chcemy ułatwić im dojazd do Kostrzyna i umożliwić bezpieczny powrót do domu – mówi marszałek Piotr Całbecki

Specjalne pociągi uruchomione zostaną 31 lipca, czyli na dzień przed rozpoczęciem tegorocznego festiwalu i kursować będą przez 4 dni (w środę 31 lipca, czwartek 1 sierpnia, sobotę 3 sierpnia i niedzielę 4 sierpnia). Pociągi relacji Toruń Główny – Kostrzyn i Kostrzyn – Toruń Główny przeznaczone są dla mieszkańców województwa i zatrzymywać się będą wyłącznie na 3 stacjach: Toruń Główny, Bydgoszcz Główna i Kostrzyn.

Urząd Marszałkowski zachęca do kupna biletu w dwie strony. Dla osób, które planują podróż pociągami Arrivy, przewoźnik przygotował atrakcyjną promocję, oferując bilet tam i z powrotem w niższej cenie. Kupując bilet na festiwal masz szansę dodatkowo wspomóc potrzebujących – część dochodów z ich sprzedaży trafi na konto fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bilety można nabyć na stronie internetowej www.arriva.pl, na portalu www.e-podroznik.pl lub poprzez aplikację mobilną na telefony komórkowe Arriva Rail. Bilety dostępne są także w kasach biletowych Arriva RP na dworcach Bydgoszcz Główna, Grudziądz i Świekatowo (powiat świecki) oraz bezpośrednio u obsługi pociągu.

W czwartek 18 lipca ruszy także facebookowy konkurs Urzędu Marszałkowskiego. Aby wygrać jeden z 10 voucherów na przejazd specjalnym pociągiem Arrivy na Pol’and’Rock i z powrotem, wystarczy zostawić pod konkursowym postem zdjęcie w festiwalowej stylizacji, inspirowanej kolorami promocyjnymi Kujawy Pomorze. Więcej informacji na profilu Facebook samorządu województwa.

Więcej informacji o festiwalu na stronie polandrockfestival.pl

Uruchomienie specjalnych kursów pociągów na Pol’and’Rock Festival możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

17-07-2019
Krew przed Marszałkowskim

Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie w czwartek 18 lipca przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu. Szczególnie ważna jest zbiórka krwi z okresie wakacji, kiedy wzrasta liczba wypadków, a zapasów krwi ubywa.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęło 2,5 roku. W 2018 roku akcja odbyła się 12 razy. Do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy. W tym czasie odnotowano 302 pobory krwi. W tym roku zbiórka w ramach akcji obyła się już 7 razy.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13.00-17.00:

·         18 lipca,

·         22 sierpnia (wyjątkowo w czwarty czwartek miesiąca),

·         19 września,

·         17 października,

·         21 listopada,

·         19 grudnia.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

·         w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,

·         w 2018 roku do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy,

·         specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,

·         krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,

·         pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

17-07-2019
Opiekun bezpłatnie

Informacja PFRON nt. zmian w przepisach, zgodnie z którymi od lipca br. podmioty lecznicze nie pobierają opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą z niepełnosprawnością w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym.

Od lipca pobyt opiekuna przy dziecku lub osobie niepełnosprawnej jest bezpłatny. Zgodnie z nowymi przepisami podmioty lecznicze nie mają prawa do pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą z niepełnosprawnością w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym. Prezydent 6 czerwca 2019 r. podpisał nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Doprecyzowanie przepisów ustawy pozwoliło na rozszerzenie prawa pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, które dotychczas dotyczyło jedynie pacjentek w warunkach ciąży, porodu i połogu. Poprzez zmianę przepisów prawem do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej zostali objęci pacjenci małoletni albo posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ustawa precyzuje również, że przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, w podmiocie leczniczym, nad pacjentami małoletnimi albo posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności rozumie się prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.

Bez opłat

Wprowadzony nowelizacją brak możliwości pobierania opłat od rodziców lub opiekunów przez szpitale odpowiada potrzebie ujednolicenia zasad, które były dotychczas interpretowane w sposób zróżnicowany. Mimo, że opłaty nie były na ogół wysokie, to w sytuacji konieczności dłuższego pobytu rodziców lub opiekunów w szpitalu przy dziecku lub osobie z niepełnosprawnością, suma stawała się znacznym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Z uwagi na rosnące w czasie koszty mogło to być również powodem rezygnacji z takiego pobytu, który jest oceniany jako korzystny dla pacjenta.

- Pobyt w szpitalu wiąże się z dużym stresem i obciążeniem, które z pewnością mają negatywny wpływ na proces leczenia, dlatego obecność opiekuna, najczęściej bliskiej osoby, jest nieocenionym wsparciem – mówi prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg. Podkreśla ona również możliwość skorzystania z dofinansowania pobytu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na turnusach rehabilitacyjnych, które można uzyskać z PFRON. - Turnusy rehabilitacyjne dofinansowane przez fundusz można uznać za kolejny po rehabilitacji leczniczej etap na drodze do poprawy kondycji. W odróżnieniu od pobytów sanatoryjnych NFZ, które koncentrują się na rehabilitacji leczniczej osób indywidualnych, na turnusach znaczącą wagę przykłada się do aktywności społecznej i zorganizowanych działań grupowych. Mają one niezwykle pozytywny wpływ na powrót do aktywności po przebytym leczeniu – dodaje Marlena Maląg, Prezes PFRON.

Turnusy rehabilitacyjne

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Trwają co najmniej 14 dni. Każda grupa turnusowa ma opracowany program rehabilitacji odpowiedni do schorzeń uczestników realizowany przy udziale kadry specjalistów. Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym mobilizuje do kontaktów z otoczeniem i do samodzielnego funkcjonowania oraz pobudza rozwój osobisty.  Turnus może być zorganizowany w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej. Wnioski o dofinansowanie składa się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, które rozpatrują je w terminie 30 dni. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu osobie niepełnosprawnej dofinansowania brane są pod uwagę m.in. stopień i rodzaj niepełnosprawności wnioskodawcy, kryterium dochodowe osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o dofinansowanie. Ponadto osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie m.in. pod warunkiem, że została skierowana na turnus rehabilitacyjny  na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje, a w roku, w którym ubiega się  o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków PFRON-u.

- Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności. Uzyskanie dofinansowania w danym roku nie wyklucza uzyskania dofinansowania w roku następnym – dodaje Marlena Maląg.

Wysokość dofinansowania wynosi od 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności oraz dla opiekuna osoby niepełnosprawnej do 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności. Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.

17-07-2019
W podróży z roślinami

Dla wielu z nas lato i wakacje to okres wycieczek i podróży. Często odwiedzamy również kraje położone na innych kontynentach. Z wakacji wracamy nie tylko ze wspomnieniami, ale też z pamiątkami. Jeśli nie musimy, nie przywoźmy roślin z zagranicy. Jeśli jednak już się na to zdecydujemy, to pamiętajmy, że wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw członkowskich Unii Europejskiej do Polski, powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy chce zwrócić uwagę na to co przywozimy  z wycieczek. Szkodniki i choroby mogą ukrywać się w roślinach. Nie przywoźmy ze sobą roślin, nasion, owoców., warzyw lub kwiatów.

Nie narażajmy w ten sposób naszych upraw, krajobrazu i natury na szkodniki i choroby roślin. Rośliny, podobnie jak ludzie i zwierzęta, także chorują. Mogą cierpieć przez choroby powodowane przez wirusy, bakterie, grzyby, a także mogą być atakowane przez szkodniki , takie jak owady , roztocza i nicienie. Od wielu lat obserwujemy  wzrost liczby przypadków przenoszenia szkodników i chorób do obszarów nowych, wcześniej nieporażonych. Ma to często związek ze wzrostem międzynarodowej wymiany towarowej i właśnie podróżowaniem.

Szkodniki i choroby mogą przemieszczać się na/w roślinach, nasionach, kwiatach, owocach i warzywach. Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy apeluje o wybór innych pamiątek z wakacji niż rośliny.

W przypadku pytań i wątpliwości warto skontaktować się z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która odpowiedzialna jest za kontrolę graniczną oraz kontroluje obrót roślinami za granicą lub z jednym z jej podmiotów. Wykaz dostępny jest na stronie www.piorin.gov.pl

17-07-2019
Zostań Wolontariuszem Tofifest

Tej jesieni w Toruniu 17. edycja festiwalu filmowego Tofifest. Możesz wziąć w niej udział jako Wolontariusz. 17 lipca otwarto nabór zgłoszeń

Wolontariat na Tofifest da doświadczenie organizacyjne, mocny punkt w CV, spotkania z ludźmi świata kina i mediów, ale przede wszystkim - niezapomniane chwile i długoletnie przyjaźnie.

Co trzeba zrobić, aby znaleźć się w gronie wolontariuszy? To bardzo proste. Zgłoś się przez formularz na stronie https://www.tofifest.pl/pl/wolontariat Uwaga! Zgłoszenia tylko do 16 września!

Tofifest tworzą ludzie z pasją, którą potrafią zarażać innych. Praca z najlepszymi organizatorami pokazów i koncertów, logistykami, producentami wydarzeń, opiekunami gości, ludźmi odpowiadającymi za kontakt z prasą, radiem i telewizją.

Jako Wolontariuszka lub Wolontariusz Tofifest:

  - aktywnie współtworzysz wydarzenie filmowe o międzynarodowej skali,

  - masz możliwość poznania najciekawszych gwiazd kina,

  - pracujesz z profesjonalnym zespołem producenckim,

  - poza godzinami pracy, bezpłatnie oglądasz filmy festiwalowe, bierzesz udział

  w spotkaniach z twórcami oraz innych wydarzeniach towarzyszących.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest to jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce. Nazywany jest „niepokornym festiwalem”, bo stawia na kino zadające kłopotliwe pytania o otaczający nas świat i współczesnego człowieka.

Wśród gości Tofifest znaleźli się już Jim Sheridan (sześć nominacji do Oscara), Jiri Menzel (laureat Oscara), Geraldine Chaplin (Goya Award), Ulrich Seidl (Złoty Lew w Wenecji), Emanuelle Seigner, Krystyna Janda (Złota Palma w Cannes), Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Wojtek Smarzowski i wielu innych.

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w dniach 19–27 października 2019 roku w Toruniu. Więcej informacji w serwisie internetowym www.tofifest.pl oraz na Facebooku.

17-07-2019
Bajeczne czwartki

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza dzieci w wieku szkolnym w każdy czwartek lipca i sierpnia o godzinie 12.00 na wakacyjne spotkania z bajką ludową.

W najbliższy „Bajeczny czwartek” (18 lipca) uczestnicy zajęć odwiedzą wystawę stałą „Tajemnice codzienności”, by przy ekspozycji związanej z rybołówstwem wysłuchać opowieści o „Królu Ryb”. Dzieci obejrzą dawne narzędzia używane przez rybaków oraz stworzą własne przedstawienia władcy rybiego królestwa. Bilet: 3zł.

Program wakacji w Muzeum Etnograficznym: www.etnomuzeum.pl

32008714
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń