INFORMACJE TV TORUŃ

20-01-2020
Włamywacz z zarzutami

Policjanci z komisariatu na Rubinkowie zatrzymali mężczyznę, który włamał się do dwóch pawilonów z bankomatami kryptowalutowymi. Z wnętrza za każdym razem kradł pieniądze. 32-latek już usłyszał zarzuty. Jest recydywistą więc może mu grozić do 15 lat więzienia.

W sobotę (18 stycznia) kryminalni z komisariatu na Rubinkowie zatrzymali 32-latka podejrzanego o włamania do pawilonów z bankomatami kryptowalutowymi. Do obydwu zdarzeń doszło zaledwie dzień wcześniej. Sprawca działając w podobny sposób sforsował zabezpieczenia pawilonów przy ul. Szarych Szeregów i Donimirskiego. Po siłowym wejściu do pomieszczeń z kasetkami, gdzie przechowywane były pieniądze kradł je. Jego łupem padło kilkaset złotych. Funkcjonariusze zdobyli informacje wskazujące na konkretną osobę, mogącą mieć związek z tymi włamaniami i szybko zamienili je na materiał dowodowy. To pozwoliło na zatrzymanie 32-latka.

20-01-2020
Wspólne działania

Policjanci z toruńskiej drogówki, wspólnie ze strażnikami miejskimi, kontrolowali kierowców i pieszych. Podczas działań funkcjonariusze wykorzystali mobilne centrum monitoringu.  Żadne wykroczenie nie mogło pozostać niezauważone.

Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci z toruńskiej drogówki, wspólnie ze strażnikami miejskimi kontrolowali kierowców i pieszych. Mobilne centrum monitoringu stanęło w okolicach ul. Bema i Broniewskiego. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, zapinanie pasów bezpieczeństwa, korzystanie w trakcie jazdy z telefonów komórkowych oraz wykroczenia popełniane wobec pieszych i rowerzystów. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali kilkudziesięciu uczestników ruchu drogowego. Mundurowi ukarali mandatem jednego kierowcę, który nie stosował się do sygnalizacji świetlnej. Wobec jednego pieszego będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu za to samo wykroczenie. Funkcjonariusze zapowiadają, że podobne kontrole z wykorzystaniem mobilnego centrum monitoringu będą przeprowadzać w przyszłości.

20-01-2020
Poszukiwani świadkowie

W szpitalu zmarł 41-letni motocyklista, który trafił tam po wypadku drogowym. Do zdarzenia doszło 12 stycznia tego roku na drodze  krajowej nr 91 w Grzywnie (gm. Chełmża). Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora. Świadków zdarzenia proszą o kontakt.

W niedzielę 19 stycznia dyżurny toruńskiej komendy otrzymał informację o tym, że w szpitalu zmarł 41-letni motocyklista, który trafił tam po wypadku drogowym. Do zdarzenia doszło 12 stycznia tego roku na drodze  krajowej nr 91 w Grzywnie (gm. Chełmża). Z dotychczasowych ustaleń policjantów z toruńskiej drogówki wynika, osobowy hyundai, którym kierował 70-latek, jadąc drogą nr 2026C, na skrzyżowaniu z DK 91 uderzył w motocyklistę, jadącego  drogą krajową w kierunku Torunia. Okoliczności i przyczyny tego wypadku wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora.

Wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, ul. Grudziądzka 17, tel. (56) 641-26-07 lub 112 i 997.

20-01-2020
Wybił szybę

Dzięki wzorcowej współpracy strażnika miejskiego oraz pracownika ochrony ujęto sprawcę zniszczenia mienia. Do zdarzenia doszło w godzinach nocnych 18 stycznia.

W trakcie patrolowania Rynku Staromiejskiego funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Straży Miejskiej zauważyli mężczyznę wybiegającego z lokalu gastronomicznego oraz biegnącego tuż za nim ochroniarza. Z uwagi na podejrzenie, iż mogło dojść do naruszenia prawa strażnicy udali się w pościg za zaciekającym. Mężczyzna został zatrzymany po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów. Jak się okazało powodem ucieczki było wybicie przez mężczyznę szyby w lokalu. Dewastator został przekazany Policji.

20-01-2020
Niszczyli kosze

Patrol Grupy Interwencyjnej Straży Miejskiej zatrzymał trzech sprawców zniszczenia mienia. Do zdarzenia doszło 18 stycznia.

Około godziny pierwszej w nocy dyżurny Straży Miejskiej otrzymał telefoniczne zgłoszenie o grupie wandali przemieszczającej się ulicą Szosa Chełmińska. Skierowani na miejsce zdarzenia strażnicy zatrzymali przy ulicy Długiej trzech mężczyzn. Według wstępnych ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy wandale uszkodzili 9 pojemników na śmieci. Nocni amatorzy mocnych wrażeń zostali przekazani Policji.  

20-01-2020
Zadzwoń do ZUS-u

Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje emerytura czy renta? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Na te i wiele innych pytań w sprawach emerytalno-rentowych, czy zasiłkowych odpowiedzą eksperci ZUS w trakcie dyżuru telefonicznego. Dyżur odbędzie się 22 stycznia w godz. 9.00-12.00 pod numerem telefonu 56 610-93-12.

20-01-2020
Działki przy Motoarenie

W rejonie Szosy Bydgoskiej i ulicy Pera Jonssona wydzielono 3 działki, na których będzie można prowadzić usługi. Grunty między Motoareną,  a budynkami dawnego Merinotexu pójdą pod młotek 28 stycznia 2020 r.

Łącznie tereny inwestycyjne wyceniono na ponad 5 milionów złotych. Mają powierzchnie od 21 do 63 arów. Są to tereny, uzbrojone w podstawowe sieci i urządzenia infrastruktury technicznej.  Rury z gazem, wodą i kable energetyczne znajdują się w drogach publicznych przylegających do nieruchomości. Można tam budować obiekty usługowo-produkcyjne i składy magazynowe. Dojazd do działek planowany jest drogą wewnętrzną od strony drogi krajowej nr 80, czyli Szosy Bydgoskiej.  W związku z tym, że działki leżą w bliskim sąsiedztwie lotniska, przyszli inwestorzy będą musieli wziąć pod uwagę ograniczenia związane z wysokością budynków, które będą projektować. 

Chętni do udziału w przetargu muszą do 22 stycznia 2020 r. wpłacić wadium. Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia udziela szczegółowych informacji, dotyczących  opisywanych działek.

20-01-2020
Drzewa od ciepłowników

Wierzby, klony, lipy – to tylko niektóre gatunki drzew posadzonych w Toruniu w ostatnim czasie dzięki spółce ciepłowniczej PGE Toruń.  Firma ta wspiera też program ochrony sokoła wędrownego.

Od 9 lat PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej, współpracuje z Urzędem Miasta Torunia, wspierając rozwój terenów zielonych w Toruniu. W ciągu tych lat spółka ufundowała założenia zieleni na wielu toruńskich skwerach i parkach - w miejscach częstych spacerów torunian i turystów.

W grudniu 2019 r. PGE Toruń ufundowała nasadzenia wierzb płaczących (odmiana wierzba biała „Tristis”) przy Ślimaku Getyńskim. W poprzednich latach sponsorowała sadzenie jesionów wyniosłych na Bulwarze Filadelfijskim (2018), lip srebrzystych i głogu pośredniego na Placu ToMiTo - Towarzystwa Miłośników Torunia (lata 2016-2017), klonów, bukszpanu wiecznie zielonego na Rynku Nowomiejskim, oprócz tego dębów czerwonych, leszczyn, wierzb płaczących, kasztanowca czerwonego i tuj szmaragdowych w położnych blisko toruńskiej starówki „Dolinie Marzeń” i skwerze Tujakowskiego (lata 2011-2015). Łącznie około 70 drzew na kwotę blisko 100 tys. zł zostało zasadzonych w Toruniu dzięki PGE Toruń.

- Wsparcie rozwoju zieleni jest jednym z działań  PGE Toruń  wpisujących się w troskę o ochronę lokalnego środowiska naturalnego – powietrza i rozwoju ekosystemu miejskiego. Obok działań służących likwidacji niskiej emisji, poprzez przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej, posadzenie nowych drzew pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Ponadto stanowi element krajobrazu i uatrakcyjnia miejsca, które lubią torunianie i licznie odwiedzający miasto turyści  – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz drzew i krzewów w centrum Torunia, pracownicy  toruńskiej spółki w ramach akcji wolontariatu GK PGE „Lasy pełen energii” posadzili w ciągu ostatnich 2 lat wspólnie z Nadleśnictwem Toruń i uczniami toruńskiego Zespołu Szkól inżynierii Środowiska, około 2600 młodych dębów w pobliskich lasach (leśnictwo Łysomice).

Spółka wspiera też Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy gatunku sokoła wędrownego. Od 2019 roku sokoły gniazdujące na kominie nieczynnej elektrociepłowni PGE Toruń można oglądać online. Obecnie sokoły przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego. Toruńskie sokoły można śledzić na żywo w Internecie.

PGE Toruń, spółka zależna PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia przyszłe restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu, korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców i stan toruńskich zabytków. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.

20-01-2020
Ostatnie dwa

Centrum Sztuki Współczesnej przypomina o naborze do konkursu "Wystaw się w CSW!" - zostały już tylko dwa tygodnie na nadsyłanie swoich prac! Nabór rozpoczął się 7 stycznia i potrwa do 2 lutego 2020 roku. Na najlepszych czeka udział w zbiorowej wystawie w CSW, a na laureatów Nagrody Dyrektora - możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej.

WYSTAW SIĘ W CSW - Konkurs fotograficzny:

– 07.01–02.02.2020 – nabór fotografii

– 17.02.2020 – ogłoszenie wyników konkursu

– 20.03.2020, godz. 19.00 – wernisaż „Wystaw się w CSW”

– 20.03–26.04.2020 – czas trwania wystawy

– 04.05–24.05.2020 – odbiór fotografii – osobisty lub zwrot za pośrednictwem firmy kurierskiej

CSW zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii na ósmą edycję konkursu fotograficznego WYSTAW SIĘ W CSW! Nagrodą dla autorów najlepszych zdjęć jest udział w zbiorowej wystawie w CSW, której otwarcie odbędzie się 20 marca 2020 roku. Ponadto przewiduje się możliwość przyznania Nagrody Dyrektora w postaci propozycji zorganizowania wystawy indywidualnej. Tematyka i format prac są dowolne – co roku trafiają do nas zarówno portrety, krajobrazy, jak i zdjęcia reportażowe. Uwaga – konkurs skierowany jest wyłącznie do osób pełnoletnich!

Akcja Wystaw się w CSW – organizowana rokrocznie przez Dział Edukacji – na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń odbywających się w toruńskim CSW. Wystaw się w CSW to wydarzenie, które ma na celu stworzenie niezależnym fotografom okazji do zaprezentowania własnej twórczości szerszej publiczności. To także inicjatywa, która ma dać uczestnikom możliwość dzielenia się swoją pasją, zachęcić ich do dalszego rozwijania artystycznych zainteresowań oraz stworzyć okazję spotkania się z osobami o podobnych zamiłowaniach. Wydrukowane i nieoprawione prace należy przynieść lub przesłać do recepcji CSW w terminie od 7 stycznia do 2 lutego 2020 roku. Komisja konkursowa wybierze zestaw najciekawszych fotografii, które zawisną w przestrzeni CSW.

34346789
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń