INFORMACJE TV TORUŃ

20-08-2019
Ruszył Bella Skyway

20 świetlnych instalacji i niezwykłych projekcji, artyści z całego świata, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i ponad 400 000 odbiorców, którzy ponownie odwiedzą gotycki Toruń - tak wygląda 11. edycja Bella Skyway Festival, która odbywa się w dniach 20-25 sierpnia 2019 roku.

Wielkie otwarcie tegorocznej edycji we wtorek, 20 sierpnia 2019 r. o godzinie 20.30 przy bramie wejściowej do instalacji "Chinatown" (ul. Gregorkiewicza). W tym roku widzowie odwiedzą jednak nie tylko świetlną chińską dzielnicę. Zachwycą się również projekcją w namiocie sferycznym, zobaczą pierwszy w historii festiwalu mapping na autobusie czy niebywałą iluminację mostu! Tegorocznym motywem jest "Różnorodność miejsca" - idea zainspirowana pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne.

Uwaga: wejście do instalacji od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku!

Wielkie mappingi podczas festiwalu

Podczas tegorocznej edycji aż 9 punktów programu to zachwycające mappingi, bądź instalacje wzbogaconeo animowane projekcje. Wśród nich znajdują się między innymi "Sequence" zdobiąca budynek Urzędu Marszałkowskiego oraz gra w "Sąd Ostateczny" dostępna na murach Collegium Maximum. 

"Sequence" to audio-wizualna instalacja przygotowana przez Steve'a Nasha w rytm przewodniej myśli: "Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni". Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym. Widzowie będą mogli podziwiać spektakl odbywający się na ścianach Urzędu Marszałkowskiego. Partnerem głównym festiwalu i mecenasem mappingu jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kolejna wideo-instalacja została przygotowana przez Alexandra Reichsteina, dzięki któremu Fosa Zamkowa przemieniła się w rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami. W trakcie trwania pokazu "Last Parade" wzdłuż toruńskich murów zamkowych przejdą cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków. 

Autorowi łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonetów oraz wielu utworów innych gatunków została poświęcona instalacja przygotowana przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Mapping 3D pt. "Szekspir. Projekcje" zagościł na festiwalu w związku z budową drugiej w Polsce sceny szekspirowskiej powstającej w Toruniu. Sponsorem instalacji jest Trops.

Festiwalowicze mogą stać się współautorami instalacji "Sąd Ostateczny". Interaktywny mapping na fasadzie budynku Collegium Maximum oparty został o mechanikę klasycznych gier wideo. Do graczy należy wybór po której stronie staną - czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem, czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

Kolejną projekcję, której sponsorem jest dystrybutor marki Mionetto, zrealizowało 15 osób - studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje wchodzące w skład proejkcji "Retush" są autorskimi wypowiedziami w większości skupiającymi się na "zabawie" formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych czy też lekko krytycznych akcentów, które wnikliwe oko odbiorcy z pewnością wyłapie. Przestrzenią dla młodych artystów stał się Pałac Dambskich zlokalizowany przy ulicy Żeglarskiej.  Sponsorem instalacji jest PGE Toruń S.A.

"Symbioza" to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na budynku oraz autobusie, widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem. Założeniem tej projekcji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz jak wspaniała i piękna jest koegzystencja rodzaju ludzkiego ze światem oraz w jakim kierunku może ona zmierzać. Projekcja zrealizowana dzięki działaniom promocyjnym projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II" współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podróż po czterech strefach tematycznych toruńskiego "Chinatown" rozpoczyna przejście przez bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami. Parominutowa wizualizacja w połączeniu z muzyką wita gości festiwalu i już na wejściu ukazuje w pełni uroki kultury azjatyckiej. Przez sześć dni trwania festiwalu ulica Gregorkiewicza zamieni się w rozświetlone lampionami ulice chińskiego miasteczka. Sponsorem instalacji jest marka Bella i TZMO SA.

Na ostudzenie festiwalowych emocji dorosłej publiczności przygotowano "Świetlny Spektakl Specjala", który już po raz trzeci gości w Toruniu. Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej został wzbogacony o specjalny ekran, na którym dzięki nowoczesnym technikom filmowym oraz dynamicznej animacji 3D prezentowana jest historia unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Uwaga! Projekcja przeznaczona dla widzów pełnoletnich. Sponsorem instalacji jest marka Specjal.

Wszystkie instalacje będą dostępne dla zwiedzających w dniach 20-25 sierpnia, w godzinach 20.30-24.00. 

Oprócz stałych projekcji dla zwiedzających przygotowano także multimedialne widowisko Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy "Czy jesteśmy tu sami?". Dzięki przygotowanemu pokazowi uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw. frontowej elewacji budynku), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Pokazy odbędą się wyłącznie 22 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 21:30, 22:00 i 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na pokazy multimedialne zaprasza dystrybutor marki Mionetto.

20-08-2019
Komunikacja na Skyway

By ułatwić widzom dotarcie na Bella Skyway Festival 2019, wprowadzone zostają dodatkowe kursy autobusów i tramwajów. Zmienia się także lokalizacja przystanków i trasy niektórych linii autobusowych MZK.

ZMIANY W KURSOWANIU AUTOBUSÓW MZK

Zmiany w lokalizacji przystanków i tras niektórych linii autobusowych MZK związane z zamknięciem dla ruchu alei Solidarności, ul. Wały gen. Sikorskiego i pl. św. Katarzyny w godz. 19.00 – 00.20 (także dla autobusów MZK):

Zawieszony zostanie przystanek początkowy i końcowy „Plac św. Katarzyny” – autobusy linii nr 21, 30 i 35 tymczasowo zatrzymywać się będą na przystanku zlokalizowanym na ul. Dobrzyńskiej od strony ul. Warszawskiej (na wysokości parkingu), a autobusy linii nr 19 i 23 na ul. Dobrzyńskiej od strony pl. Pokoju Toruńskiego,

- autobusy linii nr 21, 30 i 35 w obu kierunkach pojadą ul. Uniwersytecką i zatrzymywać się będą przy przychodni,

- autobusy linii nr 31 w kierunku Wrzosów zatrzymywać się będą na ul. Grudziądzkiej, za skrzyżowaniem z ul. PCK (tymczasowy przystanek autobusów linii nr 10 i 20),

- autobusy linii nr 24 w kierunku Alei Solidarności dojadą do przystanku „Odrodzenia” (przy Cinema City) bez wjazdu w ul. Uniwersytecką oraz Aleję Solidarności (ominięcie przystanków „Uniwersytecka” i „Aleja Solidarności”) i stamtąd będą kursowały do pętli „Forteczna”,

- autobusy linii nocnychnr 01 i03 w kierunku Podgórza i Czerniewic zatrzymywać się będą na przystanku przy ul. Czerwona Droga, a w kierunku os. Bielawy i os. Wrzosy - na ul. Odrodzenia,

- autobusy linii nr 14 po godz. 19:00 wszystkie kursy wykonują do pętli przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym.

DODATKOWE KURSY AUTOBUSÓW

20 - 25 sierpnia 2019 r. (wtorek - niedziela)

- linii nr 20 i 11 o g. 00.15 z przystanku „Plac Rapackiego” w kierunku Podgórza i Czerniewic,

linii nr 27 o g. 23.27 i 00.15 z przystanku „Plac Rapackiego” w kierunku Wrzosów,

- linii nr 30 o g. 00.13 z placu św. Katarzyny (o g. 00.15 z ul. Uniwersyteckiej) w kierunku os. Nad Strugą.

23 i 24 sierpnia 2019 r. (piątek i sobota – dodatkowo)

- linii nr 27 o g. 19.20, 19.40, 20.10, 20.30 z pętli „Wrzosy I”,

- linii nr 30 o g. 19.30, 19.50, 20.05, 20.25, 20.40, 21.00 z przystanku „Rubinkowo II” w kierunku Placu św. Katarzyny.

DODATKOWE KURSY TRAMWAJÓW

20 - 25 sierpnia 2019 r. (wtorek - niedziela)

Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 3 kursującymi na trasie „Wschodnia” – „Aleja Solidarności” co 15 minut od g. 19:44. Powrót z festiwalu z przystanku „Aleja Solidarności” do g. 00:16.

PARKINGI BUFOROWE

- Centralny Cmentarz Komunalny - ul. Grudziądzka/Celnicza: dojazd z kierunku Gdańsk drogą krajową 91

Dojazd na festiwal autobusem linii nr 14 i autobusami specjalnymi „BSF” (odjazdy co 15 minut). Powrót na parking z pl. Rapackiego autobusami linii nr 12 do g. 22:58 (do przystanku „Polna”), autobusami linii nr 14 do g. 22.26 oraz autobusami specjalnymi „BSF” o g. 21.05, 21.35, 22.05, 22.35, 23.05, 23.35 i 00.05.

- Uniwersytet - ul. Gagarina – aula UMK

Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 10-15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 1 i 1N z przystanku „Aleja Solidarności” do g. 00.30.

- Motoarena - ul. Pera Jonssona: dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon

Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 2 i 5 (co 15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 2 z przystanku „Odrodzenia” do g. 23:15 oraz linii nr 5 i 3N z przystanku „Aleja Solidarności” do g. 00.20.

- Centrum Targowe PARK - Szosa Bydgoska: dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.

Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 5 (co 15 minut) i autobusami linii nr 53 (co 20 minut). Powrót na parking autobusami linii nr 53 z przystanku „Odrodzenia” do g. 23:03 oraz tramwajami linii nr 5 i 3N z przystanku „Aleja Solidarności” do g. 00.20 (do przystanku „Reja”).

- Plac cyrkowy - ul. Przy Skarpie: dojazd z autostrady A1 oraz kierunków Poznań i Włocławek.

Dojazd na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 3-15 minut) i linii nr 5 (co 15 minut). Powrót na parking tramwajami linii nr 1, 1N i 5 z al. Solidarności do g. 00.30.

CENA BILETU PARKINGOWEGO: 5 ZŁ

Bilet - wraz z paragonem - uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od g. 18.00 do g. 01.00 na powyższych liniach. Parkingi są niestrzeżone i czynne od g. 18.00 do g. 00.30.

20-08-2019
Znowu oszuści

Kolejne przypadki oszustw metodą „na policjanta” – Policja ostrzega i apeluje o zachowanie ostrożności.

Liczne apele i kampanie profilaktyczne przeprowadzane przez policjantów sprawiły, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Niemniej jednak, mino, iż funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które zachowały czujność i nie dały się okraść, nadal odnotowywane są przypadki oszustw tzw. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.  

W poniedziałek 19 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych, na terenie Torunia doszło do czterech zdarzeń, w których do mieszkańców naszego miasta zadzwonili oszuści. W trzech przypadkach dzwoniła kobieta, w jednym był to mężczyzna. W rozmowach podawali się za funkcjonariusza Policji albo za członka rodziny. Informowali o zaistnieniu wypadku, w związku z którym należy wpłacić konkretną sumę pieniędzy, aby uniknąć rzekomego aresztowania. Niestety w dwóch przypadkach oszustom udało się wyłudzić pieniądze, które poszkodowani przekazali osobiście mężczyźnie w wieku około 30 lat, uprzednio ustalając sposób i miejsce ich przekazania. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach osoby, które otrzymały telefon zachowały czujność i zorientowały się, że mają do czynienia z oszustem. O sytuacjach tych powiadomiły toruńską Policję.

Aby nie paść ofiarą takich przestępstw należy po pierwsze zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom, które w swoich ofiarach wzbudzają oszuści. Po drugie należy zweryfikować uzyskane informacje, na przykład kontaktując się z innym członkiem rodziny. W przypadku braku takiej możliwości lub przypuszczenia, że rozmawialiśmy z oszustem, należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, aby nie przekazywać pieniędzy żadnym obcym osobom bez względu na okoliczności oraz o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie zażądają wydania pieniędzy ani kosztowności pod pozorem prowadzonych czynności służbowych lub na potrzeby swoich działań. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić sprawę Policji osobiście lub dzwoniąc pod numer 112.   

20-08-2019
Pięścią w szybę

Patrol wspólny Straży Miejskiej i Policji zatrzymał sprawcę dewastacji. Do zdarzenia doszło 16 sierpnia.  

Około godziny 23.10 do wspólnego patrolu Straży Miejskiej i Policji, kontrolującego teren przy ulicy Chełmińskiej, podeszła osoba i stwierdziła, że na Placu Teatralnym ktoś wybił szybę w samochodzie. Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce. Świadkowie wskazali osobę dewastującą pojazd. Mężczyzna stał z zakrwawionymi rękami przy pojeździe z wybitą boczną szybą. Dewastator był agresywny i nie chciał wykonywać poleceń mundurowych, dlatego musieli oni użyć w stosunku do niego środków przymusu bezpośredniego. Okazało się, że 21-latek pokaleczył sobie ręce w wyniku wybicia szyby w aucie.  Funkcjonariusze wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni opatrzyli mu rany na rękach nie stwierdzając większych obrażeń. Po badaniu alkotestem stwierdzono u młodego człowieka blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Policja.

20-08-2019
Bezpieczeństwo cieplne miasta

Budowa i modernizacja około 7 kilometrów sieci ciepłowniczych, kilkudziesięciu nowoczesnych węzłów indywidulanych oraz remont 3 głównych komór cieplnych – to najważniejsze prace, realizowane w 2019 roku przez PGE Toruń, spółkę należącą do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE.

Największe tegoroczne inwestycje i modernizacje toruńskiego systemu ciepłowniczego objęły wymianę ponad 1 km głównej sieci (magistrali nadziemnej) w okolicy Dworca Wschodniego na nowoczesny ciepłociąg oraz budowę 5-kilometowego ciepłociągu (projekt „Spinka Bielawy-Skarpa”), prowadzącego od elektrociepłowni do Osiedla Na Skarpie.

Obie inwestycje znacząco zwiększą pewność dostaw ciepła i bezpieczeństwo cieplne miasta. Nowa 5-kilometrowa sieć ciepłownicza ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, gdyż po jej realizacji budynki osiedli będą zasilane w ciepło „pierścieniowo”, czyli z dwóch niezależnych stron. We wrześniu  2019 r. planujemy właśnie tym nowo wybudowanym ciepłociągiem dostarczyć ciepło mieszkańcom wschodnich dzielnic Torunia. Natomiast magistrala w okolicy Dworca Wschodniego to główna sieć, zasilająca w ciepło 70 proc. prawobrzeżnej części Torunia - mieszkańców  zachodnich i centralnych rejonów. Te dwa zadania to nasze najważniejsze inwestycje sieciowe ostatnich lat – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Ze względu na szeroki zakres wymaganych prac, przy realizacji wymiany ciepłociągu w okolicy Dworca Wschodniego niezbędne będzie kilkudniowe wyłączenie sieci ciepłowniczej, od 3 do 12 września 2019 roku, dla odbiorców zlokalizowanych na zachód od ul. Skłodowskiej-Curie (do 9 września - Starówka, rejon ul. Wojska Polskiego, Osiedle Chrobrego, rejon ulicy Antczaka/Targowej oraz Chrobrego/Mazowieckiej). Dostawa ciepła odbywać się będzie nieprzerwanie dla mieszkańców wschodniej części Torunia, w tym dla osiedla Rubinkowo, Skarpa i ul. Olsztyńskiej.

Nowa sieć w rejonie Dworca Wschodniego będzie wykonana z rur preizolowanych o średnicy 600 mm i długości ponad 1 kilometra. Ciepłociąg będzie wyposażony, m.in. w nowoczesny system alarmowy i komory telemetryczne, pozwalające na monitorowanie i kontrolowanie pracy sieci – dodaje Wojciech Ptaszyński, dyrektor techniczny PGE Toruń.

Podczas wymiany ciepłociągu w okolicy Dworca Wschodniego prowadzone będą równolegle inne prace sieciowe na terenie miasta, w tym: modernizacja głównych komór ciepłowniczych oraz  wymiana węzłów grupowych na bardziej efektywne węzły indywidulane.

Budowa nowych węzłów indywidualnych oraz 5 - kilometrowej sieci (projekt „Spinki Bielawy –Skarpa”), prowadzone są w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), na które PGE Toruń otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ok. 18 mln zł. 

Szacowana łączna wartość wszystkich wymienionych projektów modernizacyjno-inwestycyjnych to ponad 60 mln zł.

Ciepłownicze ciekawostki

•          ponad 100 tysięcy – tylu odbiorców korzysta w Toruniu z ciepła sieciowego;

•          kogeneracja  - to wysokosprawny proces technologiczny, w którym jednocześnie wytwarza się ciepło i energię elektryczną. W toruńskiej elektrociepłowni ciepło i energia wytwarzane są przy użyciu paliwa gazowego;

•          turbina LM6000 typu lotniczego - to „serce” toruńskiej  elektrociepłowni – jest to zmodyfikowana konstrukcja silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One;

•          250 km  - to  długość sieci ciepłowniczej w Toruniu (czyli trochę więcej niż odległość z Torunia do Warszawy);

•          2000 szt. – liczba węzłów ciepłowniczych w toruńskim systemie ciepłowniczym;

•          900 mm  - to największa średnica rury ciepłowniczej (mniej więcej takiej średnicy jest typowe koło rowerowe);

•          368  - tyle budynków przyłączono do sieci ciepłowniczej w ciągu ostatnich 5 lat.

20-08-2019
Wykopy na Bluszczowej

Roboty drogowe, sanitarne i elektryczne- takie prace są  wykonywane na ulicy Bluszczowej, która jest obecnie przebudowywana. Maszyny pracują na odcinku od ul. Orzechowej do ul. Willowej, gdzie ustawiono już betonowe krawężniki. Obecnie wykonywane są wpusty oraz studnie kanalizacji deszczowej. Przebudowywany jest także wodociąg. Usunięte zostały wszystkie kolizje z instalacją gazową.

Warto wiedzieć:

Rondo, parkingi dla samochodów, oświetlenie i kanalizacja deszczowa -tak będzie wyglądać po przebudowie ulica Bluszczowa. Zakres prac obejmie także ulicę  Osiedlową na odcinku od ul. Morycińskiego do ul. Orzechowej.

Rozbudowa ulicy Bluszczowej oraz Osiedlowej na odcinku od ul. Morycińskiego do ul. Orzechowej potrwa do maja 2020 roku. Dla spowolnienia ruchu  na skrzyżowaniu Bluszczowej - Morycińskiego – Osiedlowej zostanie wybudowane mini rondo. Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych. Na całej długości ulicy powstanie bowiem jednostronny chodnik. W projekcie zadbano również o parkujące samochody. Powstaną nowe miejsca do parkowania. Na ulicy pojawi się oświetlenie. 

Wykonawcą prac jest firma  Bruksystem, ich koszt wynosi: 3.325.152,18 zł

20-08-2019
W czwartek krew

Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie w czwartek (22 sierpnia) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu. Zbiórka krwi jest szczególnie ważna w okresie wakacji, kiedy wzrasta liczba wypadków, a zapasów krwi ubywa.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęło 2,5 roku. W 2018 roku akcja odbyła się 12 razy. Do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy. W tym czasie odnotowano 302 pobory krwi. W tym roku zbiórka w ramach akcji obyła się już 7 razy.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13.00-17.00.

20-08-2019
Dla początkujących eksporterów

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa kujawsko-pomorskiego mogą uzyskać dofinansowanie na opracowanie strategii, która ułatwi wprowadzenie swoich produktów  na rynki zagraniczne. Jest to jedna z propozycji Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dla przedsiębiorców, której finansowanie jest możliwe ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dzielonych przez Urząd Marszałkowski. 19 sierpnia ruszył nabór wniosków.

Każda wyłoniona firma może otrzymać 24,6 tys. zł dofinansowanie na usługi doradcze, pozwalające na opracowanie strategii internacjonalizacji dla startujących importerów. Ze wsparcia skorzysta 40 firm, a pula środków wynosi 787 tys. zł. Startujący eksporter to przedsiębiorstwo, którego udział przychodów ze sprzedaży zagranicznej, w stosunku do osiągniętych w tym samym okresie przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej, w okresie ostatnich trzech zamkniętych lat obrachunkowych poprzedzających rok, w którym został złożony wniosek o usługę doradczą, w żadnym z tych trzech lat nie przekroczył 10%.

Dla przedsiębiorców zainteresowanych konkursem TARR organizuje  w swojej siedzibie spotkanie informacyjne, które odbędzie się 6 września o godzinie 10.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się przez stronę events.technopark.org.pl

- W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym co czwartą złotówkę przeznaczamy na wspieranie przedsiębiorców. Środki kierujemy między innymi na wspieranie innowacyjności, rozwój działalności firm na zagranicznych rynkach, szkolenia dla pracowników oraz przygotowanie preferencyjnych pożyczek i kredytów. Warto sięgnąć po to wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Konkurs jest podzielony na cztery rundy. Wnioski można składać w następujących terminach:

·         dla rundy I – nabór wniosków w terminie od 19 sierpnia do 15 września 2019 r.;

·         dla rundy II – nabór wniosków w terminie od 16 września do 13 października 2019 r.;

·         dla rundy III – nabór wniosków w terminie od 14 października do 10 listopada 2019 r.;

·         dla rundy IV – nabór wniosków w terminie od 11 listopada do 8 grudnia 2019 roku.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 56 699-54-86 i 56 699-54-84 oraz adresem e-mail: grantynaeksport@tarr.org.pl. Więcej na stronie TARR.

Nabór wniosków na opracowanie strategii internacjonalizacji jest częścią kujawsko-pomorskiego Funduszu Eksportowego, prowadzonego przez Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Izbą Przemysłowo-Handlową. Głównym jego punktem są granty dla przedsiębiorców na rozwój handlu i współpracy międzynarodowej.

Jedna firma będzie mogła pozyskać na ten cel nawet 200 tys. euro, czyli prawie 900 tys. zł.   Granty można przeznaczyć na udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach w charakterze wystawcy oraz zwiedzających, a także na organizację wyjazdowych i przyjazdowych wizyt studyjnych. Można też je wykorzystać za zakup usług doradczych w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej, projektowanie kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów, a także adaptację produktów, usług, procesów i wzornictwa do norm i wymagań zagranicznych rynków.

Całkowita wartość projektu grantowego to 70 mln złotych, dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi blisko 53 mln zł.

20-08-2019
Konkurs MZK

Uwaga pasażerowie z zacięciem literackim! Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłasza konkurs na ciekawy, zabawny wierszyk, zachęcający do podróżowania komunikacją miejską w trakcie wakacji! Do wygrania sportowy zegarek POLAR A370!

Konkurs przeprowadzany jest na Facebooku. Mogą wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 13 lat (w przypadku niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców) i mają własny profil na Facebooku.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wejść na fanpage MZK na Facebooku (www.facebook.com/MZK-w-Toruniu-Sp-z-oo-190398104409639/), odnaleźć post o konkursie i w komentarzu napisać wierszyk zachęcający do podróżowania komunikacją miejską w trakcie wakacji.

Na zgłoszenia MZK czeka do 25 sierpnia. Nagrodą jest zegarek sportowy POLAR A370.

Każdy Uczestnik może umieścić tylko jeden wierszyk. Zwycięzca zostanie ogłoszony na fanpage’u MZK do 28 sierpnia 2019 r. Warunkiem odebrania nagrody jest przesłanie w ciągu 36 godzin na fanpage’a www.facebook.com/MZK-w-Toruniu-Sp-z-oo-190398104409639/ wiadomości prywatnej z następującymi danymi: imię i nazwisko, numer telefonu, adres mailowy.

32352143
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń