INFORMACJE TV TORUŃ

05-12-2019
Dofinansowanie do rentgena

4 grudnia 2019 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podpisano umowę na dofinansowanie zakupu aparatu rentgenowskiego dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika.

Za dostawę i montaż nowoczesnego aparatu odpowiada firma Agfa. Sprzęt kosztował 1 447 951,51 zł brutto, a koszt adaptacji pomieszczeń oszacowano na 57 004,17 zł.

Zakup został dofinansowany z budżetu Państwa kwotą 1,2 mln złotych - prezydent Michał Zaleski podpisał umowę na dotację w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Prawdopodobnie z nowej aparatury będzie można skorzystać w połowie stycznia – po zakończeniu montowania sprzętu w szpitalu odbędą się testy akceptacyjne wymagane przepisami „Prawa Atomowego” a następnie szkolenie personelu.

W tym samym czasie  do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy złożony zostanie wniosek o zgodę na użytkowanie aparatu i wykonywanie badań.

05-12-2019
Świąteczny stół

6 grudnia Polska Akcja Humanitarna zaprasza do odwiedzenia restauracji, kawiarni i pubów! Tego dnia setki lokali gastronomicznych w całej Polsce biorą udział w 18-tej już edycji Świątecznego Stołu Pajacyka – ogólnopolskiej akcji charytatywnej, podczas której przekażą 10% swojego dziennego obrotu na posiłki dla potrzebujących dzieci.

Każdy, kto wybierze się w Mikołajki na kawę, ciastko, lunch lub kolację do lokalu biorącego udział w Świątecznym Stole Pajacyka, bezpośrednio przyczyni się do sfinansowania przez Polską Akcję Humanitarną ciepłego, pożywnego posiłku dla potrzebujących dzieci.

- W zeszłym roku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu restauratorów i gości lokali gastronomicznych, zebraliśmy ponad 170 tysięcy złotych, co pozwoliło nam ufundować blisko 43 tysiące posiłków dla potrzebujących dzieci – mówi Anna Budzyńska-Sieczkowska z PAH.

W Świątecznym Stole Pajacyka obok restauracji, kawiarni i pubów biorą udział również sieci gastronomiczne takie jak stacje BP z kawiarniami Wild Bean oraz lodziarnio-kawiarnie Grycan-Lody od pokoleń. Jednocześnie w tym roku po raz pierwszy do akcji włączyły się cateringi dietetyczne.

Dzięki temu, że do akcji zgłosiło się tak wiele różnych miejsc, goście maja szeroki wybór lokali, w których mogą wesprzeć Świąteczny Stół Pajacyka. Pełna lista lokali biorących udział w akcji znajduje się na stronie pajacyk.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku – „Świąteczny Stół Pajacyka 2019”.

Świąteczny Stół Pajacyka jest organizowany w ramach programu Pajacyk, prowadzonego przez Polska Akcję Humanitarną od 1998 roku. Program Pajacyk jest w całości finansowany ze środków pochodzących od darczyńców indywidualnych oraz firm, dzięki czemu PAH może ufundować  posiłki dla potrzebujących uczniów i uczennic w polskich szkołach i świetlicach.

Program Pajacyk można wspierać przez cały rok:

•          Wpłać dowolną kwotę na konto programu Pajacyk: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 lub przekaż darowiznę przez stronę https://www.pajacyk.pl/#darowizna

05-12-2019
Światło na raka

Już po raz trzeci Akademia Walki z Rakiem Fundacji Światło, wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu, zapraszają na akcję profilaktyczną "Rzucamy Światło na raka!!!". W jej ramach 6 grudnia 2019 r. zapraszają do specjalnego, kursującego linią numer 1 tramwaju, w którym będą zachęcać pasażerów do badań profilaktycznych w kierunku wykrywania chorób  nowotworowych.

Hasło akcji to „Zrób sobie prezent - zbadaj się!!!!”. Akcja skierowana jest nie tylko do pań, ale także do panów, którzy powinni się badać, np. pod kątem wykrywania raka prostaty.

Mikołajkowy, prozdrowotny tramwaj będzie kursował w godz. 15:00 – 18:00 na trasie linii nr 1. W czasie podróży pasażerom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu toruńskich artystów. Kolędy zagrają Leszek Miliński, Tomasz Gumowski i Krzysztof Kwiatkowski, a do wtóru zaśpiewa Kasia Gucajtis i Jacek Beszczyński.

Wolontariuszami będą podopieczni Akademii Walki z Rakiem.

05-12-2019
Maraton dla Mikołaja

W IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu, ul. Rydygiera 12 a (pierwsze Rubinkowo, szkoła za Paluszkiem) - 6 grudnia 2019 r., godz. 15:00 - 20:00. Akcja charytatywna pod hasłem: „sport, zdrowie i uroda”, w połączeniu z kiermaszem świątecznym i wieloma atrakcjami, by wspomóc Mikołaja Godlewskiego.

Dla chętnych uczestników Maratonu – certyfikaty.

Punkt pierwszej pomocy zapewnia OSP Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Toruń

SPORT:

Siłownia – parter

Sala gimnastyczna – parter

Sala fitness – 2. piętro

Uroda  15:00 – 20:00  piętro 1,

Zdrowie 15:00 – 20:0 parter, sala 11, 12       Fizjoterapia – konsultacje i ćwiczenia

            15:00 – 15:30  piętro 1, sala nr 103    Wykład nt. podstaw zdrowego odżywiania             15:30 – 16:00              Wykład nt. fizjoterapii           Daniel Makowski

            16:00 – 16:30             Porady nt. diety, treningu, masażu, poprawy sprawności

ATRAKCJE:

Parter – hol

15:00 – 20:00  Kiermasz świąteczny  Fundacja Werwa Team

            Ćwiczenia na platformie wibracyjnej IX LO w Toruniu

            Kawiarenka i coś słodkiego  

            Stoiska z profilaktyką, np. raka piersi Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu

            Symulator starości     

            Pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru

Nauka resuscytacji i defibrylacji z AED       OSP Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Toruń

05-12-2019
Tramwaj i przystanek

W Mikołajki na tory wyjedzie wspaniały, świąteczny tramwaj. Start 6 grudnia 2019 r. o godz. 11:42 z pętli „Olimpijska” i dalej trasą „jedynki” do pętli Uniwersytet, a następnie z powrotem na Olimpijską.

Świąteczny tramwaj będzie przyozdobiony światełkami, gwiazdkami, śnieżynkami i reniferami. Będzie go widać z daleka nie tylko ze względu na oświetlenie, ale i inny świąteczny symbol.

Podczas inauguracyjnego kursu będzie można pośpiewać kolędy razem ze świętym Mikołajem i dostać drobny upominek.

Świąteczny swing będzie kursował jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej do 6 stycznia 2019 roku.

W tym samym czasie, 6 grudnia od godziny 12.00 do wyczerpania zapasów, na przystanku przy alei Solidarności, na pasażerów i przechodniów będzie czekała gorąca kawa i herbata.

Gwiazdkowy już klimat będzie można poczuć nie tylko w tramwaju, ale także na przystanku. Bo właśnie 6 grudnia 2019 r., gdy tylko zapadnie zmrok, wiata przystankowa na węźle w alei Solidarności rozbłyśnie świątecznym blaskiem. Dla oczekujących na tym przystanku pasażerów MZK przygotował niespodziankę w postaci świątecznych życzeń dla każdego. Będą one umieszczone wewnątrz wiaty. Wystarczy po nie sięgnąć.

Świąteczny przystanek będzie nam towarzyszył do nowego roku.

05-12-2019
„Mikołajkowo - Odblaskowo”

W piątek 6 grudnia Mikołajki. To doskonała okazja do przypomnienia pieszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Dlatego policjanci z toruńskiej komendy, wspólnie z dziennikarzami Radia GRA, ruszają z odblaskowym patrolem w okolice toruńskich szkół. Start akcji w piątek 6 grudnia o godzinie 9:00.

Mikołajki to doskonała okazja do przypomnienia pieszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. W piątek 6 grudnia startuje akcja „Mikołajkowo - Odblaskowo”. Policjanci z toruńskiej komendy, wspólnie z dziennikarzami Radia GRA, ruszają z odblaskowym patrolem w okolice toruńskich szkół. Funkcjonariusze będą rozdawali opaski odblaskowe.

Noszenie takich elementów jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem takich zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. W tym okresie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej  widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w  tzw.  ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami jest i może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.

Policjanci przypominają o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

05-12-2019
Mikołajki na lodowisku

W piątek, 6 grudnia 2019 r. Miasto Toruń, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT! zapraszają na mikołajkowe szaleństwo na lodowisku przy CKK Jordanki. To będzie mikołajkowy prezent dla wszystkich torunian. 6 grudnia 2019 r. od 16:00 do 19.00  na dzieci, młodzież oraz dorosłych miłośników łyżew czekać będzie mnóstwo animacji, atrakcji oraz nagród.

W trakcie trzygodzinnej zabawy uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko za darmo poślizgać się na lodzie, ale także posłuchać koncertu duetu jazzowego, który zagra najpopularniejsze świąteczne standardy, zagrać w pokazowym meczu z toruńskimi hokeistami, wziąć udział w konkursie rzutów karnych. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwami przeprowadzimy specjalne pokazowe lekcje. Zobaczycie też w akcji ludzi ze szkółki Ice&Roll i grupy Le Soeil, zawodnika Red Bulla Łukasza Korzestańskiego. Toruński Club Curlingowy zaprosi do zabawy i gry w curling. Pojawi się oczywiście także Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Na łyżwach, na butach, na lodzie lub przed sceną będziemy tańczyli. Podczas całego wydarzenia czeka nas mnóstwo zabawy, konkursów i animacji. Rozdamy całą masę zaproszeń na toruńskie baseny, lodowiska. Pamiętajcie, że wcale nie trzeba umieć jeździć na łyżwach, aby się z nami bawić. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia łyżew.

Plan wydarzenia:

godz. 16:00 -17:00

Powitanie świętego Mikołaja

Koncerty duetu jazzowego

Konkursy, animacje, darmowa nauka jazdy,

Pokaz pierwszej pomocy, stanowisko toruńskiej policji, pokazowe rozgrywki w curling

godz. 17:00-18:00

Spotkanie z hokeistami Sokołów Toruń

Sportowe animacje i konkursy

Taneczna rozgrzewka z dj-em

godz. 18:00-19:00

Pokazy jazdy figurowej – Le Soleil

Nauka jazdy na łyżwach

Dyskoteka na lodzie z Mikołajem

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.

05-12-2019
Policyjny Punkt Przyjęć

W środę 4 grudnia otwarto Policyjny Punkt Przyjęć Interesantów w Czernikowie. W punkcie dzielnicowi będą przyjmować interesantów z terenu gminy. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

W środę 4 grudnia Wójt Gminy Czernikowo Tomasz Krasicki oraz Komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach  kom. Szymon Bartnik otworzyli Policyjny Punkt Przyjęć Interesantów w Czernikowie. Otwarcie punktu ma na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego Gminy i wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Lokal znajduje się w okolicach Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Toruńskiej 20 . W punkcie interesantów będą przyjmować dzielnicowi z terenu gminy Czernikowo w poniedziałek w godz. 16.00-18.00 oraz w środy w godz. 10.00-12.00. W przypadku konieczności i potrzeb terminy mogą ulec modyfikacji.

05-12-2019
Wystawa Pod Gwiazdą

Wernisaż wystawy "August II i jego kamień filozoficzny" " Porcelana miśnieńska w zbiorach polskich" - Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Wernisaż: 6 grudnia, godzina 17:00. Wystawa czynna: 7 grudnia 2019 – 15 marca 2020. Kurator: Paweł Czopiński.

Kamienica pod Gwiazdą może poszczycić się najwspanialszą ekspozycją stałą sztuki Dalekiego Wschodu w Polsce. Trzon jej stanowi kolekcja porcelany chińskiej i japońskiej z wyrytymi na spodniej stronie numerami inwentarzowymi królewskiego zbioru, owymi liczbami zwanymi Johanneumsnumeren. Zbiór ten liczący szesnaście obiektów oparty w dużej części na darowiźnie Tadeusza Wierzejskiego i uzupełniany przez lata jest największym tego typu zbiorem w polskich muzeach. Król polski i elektor saski August II był wybitnym kolekcjonerem i koneserem „białego złota”. To dzięki niemu odkryta została receptura porcelany i powstała pierwsza w Europie wytwórnia tego rodzaju ceramiki. To właśnie toruńska kolekcja oraz porcelana wytworzona w manufakturze przez niego założonej będzie treścią wystawy. Zaprezentowane zostaną wyroby dalekowschodnie, kamionka bötgerowska, porcelana zdobiona poza manufakturą, porcelana z dekoracją w stylu J.G. Höroldta, porcelana z kwiatową dekoracją orientalną, porcelana z dekoracją w stylu europejskim, elementy serwisów herbowych , figurki Polaków oraz inne wyobrażenia plastyczne, Zaprezentowany zostanie kunszt artystów miśnieńskich. Cały wachlarz wyrobów od talerzy, poprzez elementy zastawy stołowej, sztućce, półmiski, filiżanki ,czarki, naczynia do picia czekolady czy serwisy kawowe. Ukazane zostaną walory historyczne a także walory artystyczne. Porcelana miśnieńska jest najdoskonalszym przykładem ” białego złota”. Treścią ekspozycji będą także portrety przedstawiające Augusta II i Augusta III oraz rodzinę elektorską oraz miniatury malarskie między innymi znakomity portret Augusta III namalowany przez Louisa de Silvestra, oraz wiele pamiątek związanych z epoką saską. Wystawa ukazywać będzie przepych dworu saskiego. Pokaże także Wettinów jako wybitnych znawców sztuki i kolekcjonerów łamiąc tym stereotypy zakorzenione w świadomości przeciętnego odbiorcy postrzegających epokę saską jako okres skrajnie negatywy w historii Polski.

33572259
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń