INFORMACJE TV TORUŃ

05-04-2020
Zakażeni w regionie

W niedzielę 5 kwietnia Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 17 osobach zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 9 osób z Bydgoszczy, 1 z Włocławka, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu wąbrzeskiego, 1 z chełmińskiego, 1 z aleksandrowskiego, 1 z nakielskiego.

Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzonych zostało 241 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Jednocześnie UW potwierdził zgony dwóch kobiet: 80-latki i 64-latki zarażonych koronawirusem, hospitalizowanych w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu.         

Dodatkowo UW podaje aktualne informacje związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

W sobotę 4 kwietnia Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 25 osobach zakażonych w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 6 osób z Bydgoszczy, 5 z Torunia, 4 z powiatu żnińskiego, 3 z powiatu nakielskiego, 2 z powiatu bydgoskiego, 2 z powiatu świeckiego, 1 z powiatu toruńskiego oraz 1 z powiatu wąbrzeskiego. W przypadku jeszcze jednej osoby trwa ustalanie danych.

W piątek 3 kwietnia przed północą Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 42 osobach zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie kujawsko-pomorskim (w tym 3, które podało w piątek 3 kwietnia po południu Ministerstwo Zdrowia).

Wśród nich jest 16 osób z Torunia, 11 z Bydgoszczy, 3 z Włocławka, 3 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu nakielskiego, 1 z powiatu aleksandrowskiego, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego oraz 1 z powiatu włocławskiego. 2 zakażone osoby z Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu pochodzą spoza województwa kujawsko-pomorskiego ( Tychy i Gorzów Wielkopolski).

03-04-2020
Zmiany w Urzędzie Miasta

Od poniedziałku 6 kwietnia 2020 roku wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w osobistej obsłudze interesantów w Urzędzie Miasta Torunia.

Zamknięty dla interesantów zostanie Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej 126b oraz kasy Wydziału Księgowości przy Grudziądzkiej 126b, gdzie jeszcze w piątek (3 kwietnia) można dokonywać wpłat gotówkowych. Wcześniej (od 2 kwietnia) nieczynne dla mieszkańców są PIUM przy Wałach gen. Sikorskiego 8 i Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Pilne, niecierpiące zwłoki sprawy urzędowe, które wymagają wizyty w urzędzie, można w dalszym ciągu załatwić osobiście w:

- Wydziale Komunikacji przy ul. Wały gen. Sikorskiego 25 w godz. 7:30 - 15:30 - w zakresie spraw związanych z rejestracją samochodów, uzyskiwaniem dowodów rejestracyjnych i praw jazdy w sytuacjach niezbędnych.

- Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40 w godz. 7:30 - 15:30 - w zakresie spraw związanych z dowodami osobistymi i meldunkami w sytuacjach niecierpiących zwłoki.

- Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Bydgoskiej 5 w godz. 7:30 - 15:30 – w zakresie spraw związanych ze zgłaszaniem zgonów oraz w uzasadnionych przypadkach - ze ślubami (zgłaszanie zgonów także w soboty w godz. 8:00 - 12:00).

Każdorazowo chęć załatwienia sprawy osobiście w Wydziale Komunikacji, Wydziale Spraw Administracyjnych i Urzędzie Stanu Cywilnego należy poprzedzić rozmową telefoniczną lub skorzystać z systemu kolejkowego (w Wydziale Spraw Administracyjnych i Wydziale Komunikacji) i umówić się na konkretny termin. W miejscach, gdzie ciągle prowadzona jest osobista obsługa mieszkańców, pracownicy ochrony będą pilnować, aby mieszkańcy załatwiający sprawę korzystali ze środków ochrony osobistej (płyn do dezynfekcji rąk, jednorazowe rękawiczki).

W pozostałych sytuacjach Urząd zachęca do kontaktu poprzez telefon/e-mail od godz. 7:30 do godz. 15:30. Numery i adresy kontaktowe znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia.

Korespondencję urzędową należy w zamkniętych szczelnie kopertach wrzucać do urn podawczych, które ustawiono w budynkach urzędu miasta (przy wejściu) przy: Wałach gen. Sikorskiego 8, Wałach gen. Sikorskiego 25, Batorego 38/40 i Grudziądzkiej 126b.

03-04-2020
Zbiórka dla medyków

Ruszyła zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego w Toruniu. Akcji patronują znani torunianie. Pieniądze może przekazać każdy – liczy się każda złotówka.

Jak pokazują ostatnie dni, kluczowe dla powstrzymania epidemii jest właściwe zaopatrzenie pracowników placówek medycznych w środki ochrony osobistej. W Toruniu najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, w którym z powodu zakażenia 14 pacjentów i 8 pracowników personelu medycznego zamknięto oddział hematologii. Dla opanowania sytuacji i zapobieżenia podobnym przypadkom w przyszłości potrzebne są duże ilości środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Dlatego Fundacja „Łączy nas Toruń i golf” zainicjowała akcję „Jesteśmy z Wami".

- Rozpoczęliśmy w Toruniu społeczną zbiórkę pieniędzy po to, aby kupić personelowi medycznemu toruńskich placówek lecznictwa środki ochrony osobistej na czas epidemii. Nie pozostawimy ich samych sobie! Nasza Fundacja chce zapewnić im konieczną ochronę, bo w ich rękach jest teraz – jak nigdy wcześniej – nasze życie i zdrowie. Potrzeby w zakresie zabezpieczenia personelu medycznego są i będą w najbliższych tygodniach olbrzymie, więc obecna sytuacja wymaga szybkich i prostych decyzji. Jeśli zatem możesz, to wesprzyj naszą inicjatywę! – napisali w apelu do torunian inicjatorzy akcji "Jesteśmy z Wami".

Do zbiórki dołożyć się może każdy. Organizatorzy kierują swoją prośbę zarówno do toruńskich przedsiębiorców, jak i osób fizycznych - każda złotówka się liczy!

- Otrzymaliśmy już pierwsze darowizny (10 tys. zł) i liczymy na dalsze wpłaty. Cały dochód z tej akcji pozostanie w Toruniu, a zakupione środki ochronne trafią do wszystkich toruńskich placówek, w których trwa walka z epidemią – mówi Jerzy Bańkowski, organizator zbiórki z Fundacji "Łączy nas Toruń i golf".

Logo akcji "Jesteśmy z Wami" zaprojektował toruński plastyk Lech Tadeusz Karczewski. Nad prawidłowym wykorzystaniem zebranych środków czuwać będą znani torunianie, przedstawiciele różnych środowisk naszego miasta:

    Ks. Biskup Wiesław Śmigiel

    Rektor UMK Andrzej Tretyn

    Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski

    Krystyna Zaleska - żona Prezydenta Miasta Torunia

    Dagmara Całbecka - żona Marszałka Województwa

    Danuta Bańkowska Fundator - założyciel Fundacji

Wpłat można dokonywać na specjalnie utworzone subkonto:

Fundacja ŁĄCZY NAS TORUŃ I GOLF

58 9511 0000 0052 8654 2000 0030

W tytule prosimy o wpisanie „Jesteśmy z Wami”

Wszystkie wpłaty w 100% zostaną przeznaczone na pomoc w ramach akcji „JESTEŚMY Z WAMI”.

"Pomyśl o ludziach, którzy z narażeniem własnego życia spieszą z pomocą wszystkim torunianom i mieszkańcom okolicznych gmin – być może także Twoim przyjaciołom, sąsiadom, pracownikom czy najbliższym. Chcemy pomóc tym, którzy nas ratują. Przyłącz się do nas! Ochroń tych, od których zależy nasze życie i powrót do normalności!” – apelują organizatorzy.

Po zakończeniu akcji zostanie opublikowanie pełne sprawozdanie z wykorzystania zebranych środków.

03-04-2020
Koronawirus - zalecenia

Pakiet informacji dla mieszkańców Torunia dotyczących profilaktyki i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, ogólnym zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (przez usta, nos, oczy). Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, ale można stosować metody zapobiegania zakażeniu.

Dla ochrony przed koronawirusem:

    często i dokładnie myj ręce

    unikaj dotykania oczu, nosa i ust

    zasłaniaj twarz podczas kaszlu i kichania (chusteczką, zgiętym łokciem)

    zachowuj bezpieczną odległość od osób kaszlących (minimum 1,5 m)

    unikaj zbędnej aktywności zewnętrznej, szczególnie zgromadzeń

    płać kartą, używaj płatności mobilnych

Możesz mieć COVID-19, jeśli spełniasz trzy warunki:

    w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z obszarów objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą zarażoną;

    masz podwyższoną temperaturę (38⁰ lub więcej);

    kaszlesz, masz duszności, spłycony oddech;

Co robić, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

800 190 590 – zadzwoń na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami

lub

    692 282 098 – zadzwoń na całodobowy numer Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu

    56 477 00 91 lub 56 477 00 92 – zadzwoń na numery lokalnej, całodobowej infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu

    Zgłoś się bezpośrednio do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego 4/4a w Toruniu

Nie idź do przychodni!

Uwaga! Jeśli uważasz, że masz tylko objawy zwykłej grypy czy przeziębienia, przed udaniem się do swojego lekarza zadzwoń do przychodni! Wstępny wywiad pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Izolacja chorych w szpitalu

W szpitalnej izolatce przebywają osoby, u których stwierdzono koronawirusa. Są one całkowicie odseparowana od innych chorych. Kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny w specjalnej odzieży ochronnej. Osoby te przebywają w izolatce do chwili pełnego wyzdrowienia.

Kwarantanna domowa

W kwarantannie domowej przebywają osoby, które miały kontakt z osobami chorymi, zakażonymi lub mającymi objawy koronawirusa. Muszą one pozostać w domu przez 14 dni, nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania, kontaktować się z innymi, wychodzić do lekarza, po zakupy czy na spacer. Ich zadaniem jest codzienny pomiar temperatury ciała, mycie i dezynsekcja rąk oraz obserwowanie, czy nie występują u nich objawy zakażenia. Jeśli tak, muszą bezzwłocznie zadzwonić na numery podane powyżej.

Przestrzeganie obowiązku kwarantanny domowej kontrolują codziennie policja i wojsko. Osobom w kwarantannie oferowana jest też, w miarę potrzeby, pomoc m.in. zakupach, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa.

Osoby powracające z zagranicy

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju lotem czarterowym organizowanym przez LOT lub indywidulanie - samochodem osobowym, busem czy autokarem. Po przekroczeniu granicy każda osoba zostanie zarejestrowana, przebadana, a następnie skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Miejsca kwarantanny zbiorowej w Toruniu

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą odbyć kwarantanny we własnym domu, miasto przygotowało miejsca kwarantanny zbiorowej. Osoby wymagające takiego odosobnienia kierowane są obecnie do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. W razie potrzeby takie miejsca uruchamiane będą w internatach szkolnych. Torunianie zmuszeni do skorzystania z miejsca kwarantanny zbiorowej, proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Toruniu, całodobowy tel. 692 282 098.

Pomoc dla seniorów i osób w kwarantannie

Seniorzy lub osoby przebywające w kwarantannie domowej, potrzebujące pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa itp. mogą dzwonić na całodobowe numery infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu:

tel. 56 477-00-91 lub 56 477-00-92

03-04-2020
Wyniki rekrutacji

3 kwietnia 2020 r. do godz. 12:00 komisje rekrutacyjne opublikowały listy dzieci - kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, a także do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.

Listy są  publikowane w jednostkach oświatowych i na stronach internetowych tych jednostek. Wynik kwalifikacji rodzic może sprawdzić również w systemie elektronicznego naboru.

Na listach kandydatów zakwalifikowanych do klasy I szkoły podstawowej znajdują się wyłącznie dzieci, które zostały zapisane do szkół znajdujących się poza obwodem ich zamieszkania. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I tej szkoły z urzędu – rodzice takich dzieci nie muszą niczego więcej robić.

Na listach przedszkoli i oddziałów przedszkolnych znajdują się wszystkie dzieci, które zostały do nich prawidłowo zgłoszone.

Co muszą zrobić rodzice dzieci znajdujących się na listach kandydatów zakwalifikowanych?

Jeżeli Twoje dziecko jest na którejkolwiek liście dzieci zakwalifikowanych musisz złożyć potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do jednostki oświatowej. Masz na to czas od 3 kwietnia 2020 r. od godz. 12:00 do 14 kwietnia 2020 r. do godz. 15:00.

Potwierdzenie woli jest warunkiem przyjęcia kandydata do jednostki oświatowej, do której kandydat wcześniej został zakwalifikowany.

Natomiast brak potwierdzenia woli przez rodzica jest równoznaczny z nieprzyjęciem dziecka do danej jednostki.

Jak złożyć potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do jednostki oświatowej?

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania przedszkoli i szkół, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, preferowanym sposobem potwierdzenia woli jest przesłanie go droga elektroniczną. Rodzic może to  zrobić na dwa sposoby:

Sposób 1.

     Pobierz druk potwierdzenia woli. Znajdziesz go w systemie naboru elektronicznego w zakładce pliki do pobrania – dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych pod adresem: https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/torun/, a dla szkół podstawowych - https://naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/torun/).

    Druk  potwierdzenia woli wydrukuj. Jeżeli nie masz drukarki i nie możesz wydrukować druku sporządź dokument odręcznie, dbając  aby zawierał wszystkie elementy zawarte we wzorze.

    Druk potwierdzenia woli wypełnij odręcznie,  za wyjątkiem numeru PESEL dziecka. Podpisz ręcznie czytelnym podpisem rodzica/rodziców (imię i nazwisko/imiona i nazwiska).

    Wypełniony druk zeskanuj  lub zrób jego zdjęcie.

    Skan lub zdjęcie prześlij pocztą elektroniczną na adres e-mail jednostki oświatowej,  do której kandydat został zakwalifikowany (adresy e-mail znajdują się w systemie naboru elektronicznego).

Sposób 2. (brak możliwości skanowania lub robienia zdjęć)

Jeżeli  nie masz możliwości skanowania i robienia zdjęć wyślij wiadomość e-mail z potwierdzeniem woli przyjęcia na adres jednostki oświatowej, do której Twoje dziecko zostało zakwalifikowane. Taki mail powinien zawierać wszystkie elementy zawarte we wzorze tego dokumentu (nie podaje się numeru PESEL). UWAGA! Użycie tej formy przekazania potwierdzenia woli jest możliwe wyłącznie, gdy adres e-mail, z którego wysyłano potwierdzenie jest taki, jak adres e-mail wskazany we wniosku kandydata.

Wobec zagrożenia epidemicznego nie zalecamy osobistego dostarczania wydrukowanego lub sporządzonego ręcznie dokumentu z potwierdzeniem woli do jednostki oświatowej – należy to zrobić elektronicznie – za pomocą jednego ze sposobów opisanych powyżej.

Po ustaniu zagrożenia epidemicznego rodzic kandydata zobowiązany jest do dostarczenia do wybranej jednostki oświatowej oryginału potwierdzenia woli.

03-04-2020
Zasady pracy TCŚR

Z uwagi na obowiązujący na terenie kraju stan epidemii z Toruńskim Centrum Świadczeń Rodzinie od 6 kwietnia 2020 r. będzie można się kontaktować wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, telefonów, poczty.

W siedzibie Centrum przy ul. Batorego 38/40 można jedynie pobrać druki i oraz zostawić korespondencję papierową poprzez wrzucenie dokumentów do specjalnej urny podawczej (w holu na parterze w godzinach od 7:30 do 15:00).

UWAGA: Dokumenty należy wypełnić w domu. Druki wniosków i oświadczeń są dostępne również na stronie internetowej pod adresem: https://tcsr.torun.pl/wnioski_kafelki/.

Sposoby załatwiania spraw realizowanych przez TCŚR:

    świadczenie wychowawcze „500 plus” – prośba o elektroniczne składanie wniosków. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

    Na złożenie wniosku jest aż 3 miesiące od urodzenia dziecka. Złożenie wniosku w tym czasie gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

    W przypadku osób, które chcą zgłosić zmiany mające wpływ na przyznane i wypłacane świadczenia prośba o kontakt pod numerem: (56) 611 79 88;

    świadczenia rodzinne – prośba o elektroniczne składanie wniosków. E-wniosek o świadczenia można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz ePUAP.

    Terminy:

    – tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka – 1 rok od urodzenia dziecka,

    – świadczenie rodzicielskie (czyli tzw. „macierzyński”) – 3 miesiące od urodzenia dziecka,

    – świadczenia uzależnione od niepełnosprawności (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia opiekuńcze, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego) – 3 miesiące od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,

    – jednorazowe świadczenie z ustawy „Za życiem” – 1 rok od urodzenia dziecka,

    – zasiłek rodzinny – jest przyznawany od miesiąca złożenia wniosku.

    Złożenie wniosków w tych terminach gwarantuje w przypadku przyznania prawa do świadczeń ich wypłatę wraz z wyrównaniem.

    W przypadku osób, które chcą zgłosić zmiany mające wpływ na przyznane i wypłacane świadczenia prośba o kontakt pod numerem: (56) 611 79 52;

    świadczenia alimentacyjne i postępowanie wobec dłużników – prośba o elektroniczne składanie wniosków. E-wniosek o świadczenia można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz ePUAP.

    W przypadku osób, które chcą zgłosić zmiany mające wpływ na przyznane i wypłacane świadczenie prośba o kontakt pod numerem: (56) 611 79 79 lub (56) 611 79 80,

    świadczenia z programu „Pomagamy” – prośba o przesłanie za pomocą ePUAP skan podpisanego wniosku i dokumentów do wniosku.

    W przypadku osób, które chcą zgłosić zmiany mające wpływ na przyznane i wypłacane świadczenie prośba o kontakt pod numerem: (56) 611 89 54;

    dodatki mieszkaniowe, energetyczne i dopłaty czynszowe – prośba o przesłanie za pomocą ePUAP skan podpisanego wniosku i dokumentów do wniosku.

    W przypadku osób, które chcą zgłosić zmiany mające wpływ na przyznane i wypłacane świadczenie prośba o kontakt pod numerem: (56) 611 79 71.

    Karty Dużej Rodziny – wnioski o wydanie kart można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz ePUAP.

    Inne informacje w tych sprawach otrzymacie Państwo pod numerami  (56) 611 79 83 lub (56) 611 79 79;

    zaświadczenia – Centrum prosi klientów o telefoniczne składanie wniosków o wydanie zaświadczenia pod numerem (56) 611 79 50, następnie wysyła zaświadczenie pocztą na adres wskazany przez klienta;

    w pozostałych sprawach prosi dzwonić na centralę pod numer (56) 611 79 50. Pracownik dyżurujący pod tym numerem przełączy do odpowiedniego pracownika zajmującego się Państwa sprawą.

Skorzystanie z platformy ePUAP oraz portalu Emp@tia możliwe jest dla posiadaczy profilu zaufanego. Wiele banków oferuje możliwość założenia profilu zaufanego w ramach bankowości elektronicznej, co można wykonać bez wychodzenia z domu.

36304575
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń