INFORMACJE TV TORUŃ

19-06-2019
Procesja Bożego Ciała

20 czerwca 2019 roku obchodzone jest Boże Ciało. Uroczyste nabożeństwo odprawione zostanie w Katedrze śś. Janów.

Msza święta w katedrze rozpocznie się o godz. 9:00. Bezpośrednio po nabożeństwie zaplanowano uroczystą procesję ulicami Starówki.

W toruńskich parafiach zorganizowano łącznie 17 procesji z okazji Bożego Ciała.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa znana także jako Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, świętuje się je zawsze w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.

19-06-2019
Śmiertelne potrącenie

W środę 19 czerwca na ul. Św. Józefa doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że pojazd ciężarowy potrącił rowerzystę. 74-letni kierowca jednośladu zmarł w szpitalu. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia i proszą o kontakt świadków tego wypadku.

W środę 19 czerwca, około godz. 9:00, na ul. Św. Józefa doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów toruńskiej drogówki wynika, że kierujący ciężarowym manem z naczepą 45-latek, jadąc od strony ul. Żwirki i Wigury w kierunku Szosy Chełmińskiej skręcał w prawo na parking jednego z marketów. Podczas wykonywania tego manewru ciężarówka potrąciła 74-letniego rowerzystę. Kierujący jednośladem zmarł po przewiezieniu do szpitala. Policjanci ustali, że kierowca pojazdu ciężarowego był trzeźwy. Funkcjonariusze wyjaśniają przebieg, okoliczności oraz przyczyny tego zdarzenia.

Wszystkie osoby, które były świadkami tego wypadku proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, ul. Grudziądzka 17, tel. (56) 641 26 07 lub 112.

 

19-06-2019
Zwiedzanie budowy

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku. Będzie też miał zrobotyzowaną aptekę i wewnętrzną pocztę pneumatyczną. W najbliższą niedzielę (23 czerwca) kolejny dzień otwarty na budowie.

- Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które, będąc rozwiązaniami ekologicznymi, pozwalają w istotny sposób ograniczyć koszty eksploatacji. Bardzo nam na nich zależało. Projektanci stanęli tu na wysokości zadania – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Deszczówka i energia słoneczna

Kompleks będzie dogrzewany, a latem klimatyzowany m. in. za pomocą gazowych pomp ciepła, zasilanych gazem ziemnym. Są tańsze niż konwencjonalne systemy grzewcze i energooszczędne. Zaprojektowano też instalacje do odzyskiwania ciepła w systemach wentylacyjnych, co jest dodatkowym rozwiązaniem energooszczędnym, a więc i ekologicznym.

Innym z rozwiązań przyjaznych środowisku jest wykorzystywanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Podziemnych zbiorników na deszczówkę jest dziewięć. Zbierana tam woda, po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet na trenie całego szpitalnego miasteczka.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą produkować ciepło i energię elektryczną, które pokryją część potrzeb energetycznych lecznicy. Kolektory, z których ciepło wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną w sieci centralnego ogrzewania i tę, która popłynie z kranów, zamontowano na dachu budynku parkingowego. Panele fotowoltaiczne, których rolą będzie produkcja energii elektrycznej do zasilania oświetlenia zewnętrznego, zainstalowano na jednym z budynków technicznych.

W nowym kompleksie zastosowano ogrzewanie sufitowe (chłodzące w lecie) będące systemem pasywnym. Dzięki temu ograniczono zastosowania klimatyzacji w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Promienniki sufitowe będą działały tak, że ciepło będzie odczuwane zupełnie jak to pochodzące w naturalny sposób od słońca, tyle że w zawsze komfortowej temperaturze. Nie będzie tu wymuszonego ruchu powietrza, który sprawia, że z podłogi podrywany jest kurz. Nie będzie tu też grzejników, które zagracają przestrzeń.

Sterylnie, oszczędnie, zielono

W salach operacyjnych zainstalowane zostaną tak zwane sufity laminarne zapewniające naprawdę czyste powietrze - trójstopniowo oczyszczone ze wszystkich drobnoustrojów, pyłów i innych zanieczyszczeń. Nawiew będzie tak ustawiony by czyste powietrze tuż nad stołem operacyjnym spływało w dół w postaci oczyszczającego prysznica. Ta nowoczesna technologia pozwoli na prowadzenie operacji w naprawdę sterylnym środowisku.

Wśród rozwiązań energooszczędnych warto też wymieni efektywne oświetlenie LED-owe oraz zastosowanie systemów przyciemniających lub wyłączających światło, opartych o czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

Zielony dach szpitala to z jednej strony dobry widok ze szpitalnych okien, ale są też bardziej praktyczne powody dla których o nim pomyślano – chodzi o dodatkową izolację termiczną i akustyczną oraz powstający nad zieloną powierzchnią korzystny mikroklimat (redukcja pyłów, regulacja wilgotności, produkcja tlenu, redukcja dwutlenku węgla).

Robot przygotuje zestaw leków

Zautomatyzowana apteka zrewolucjonizuje system ordynowania i podawanie leków pacjentom placówki. Porcje leków dla poszczególnych chorych w całej lecznicy będą przygotowywane w jednym tylko miejscu – właśnie w centralnej aptece. Miejsce każdej tabletce wyznaczy komputer wspomagany przez zrobotyzowany system wyszukiwania, pakietowania i oznaczania. Oczywiście, najpierw lekarz wprowadzi do systemu zlecenia dotyczące podawania ordynowanych farmaceutyków. Potem prawie wszystko będzie się działo automatycznie. W ruch pójdą urządzenia wyjmujące leki z blistrów oraz pakujące i kontrolne. Bez udziału człowieka przygotowywane będą pojedyncze indywidualne dawki leków dla każdego z hospitalizowanych. Robot zapakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. To ten sam kod, który znajdzie się także na opasce zakładanej na rękę osoby przyjmowanej do szpitala. Po skompletowaniu zestawu leki w plastikowych tubach pomkną pocztą pneumatyczną (system rur ze sprężonym powietrzem) na dany oddział.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca roku.

Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Zapisy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Będziemy proszeni o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety.

19-06-2019
Toruń świętuje

Moc koncertów, Święto Muzyki, niezwykły piknik rodzinny z widowiskiem Noc Kupały, a także odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd z udziałem Jakuba Gierszała i toruńskich "Aniołów" - to tylko część atrakcji, jakie czekają podczas tegorocznego Święta Miasta. W tym roku torunianie świętują od 20 do 24 czerwca! Pełen program wydarzeń w tych dniach na stronie: www.kulturalnelato.pl

Toruń po raz kolejny obchodzi swoje święto i tradycyjnie nie może zabraknąć też wielu atrakcji związanych z tą okazją. W dniach 20-24 czerwca toruńskie Stare Miasto szczególnie tętnić będzie od wydarzeń, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu atrakcji będzie można wziąć udział w Jarmarku Katarzyńskim, "Zamkowym Festynie Integracyjnym" w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Festiwalu pod Gwiazdami, Piernikowej Alei Gwiazd czy licznych koncertach plenerowych.

Dni Torunia z koncertami, spektaklami i spotkaniami (20 - 24 czerwca)

W tym roku podczas Dni Torunia nie zabraknie przeróżnych, także koncertowych, atrakcji. 20 czerwca o godz. 18:00 na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Drink Bar.

21 czerwca w CKK Jordanki koncertem "Przeboje Moniuszki" swój finał będzie miał projekt "Dni Moniuszkowskie". Tego samego dnia, o godz. 18:00 rozpocznie się natomiast VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Na językach".

Dzień później, w sobotę 22 czerwca o godz. 13:00 na Scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Dziewczęta. I choć nazwa wskazuje raczej na kobiecy skład, kapela to tak naprawdę czterech dżentelmenów, którzy poszukują środka między piosenką, transem a hałasem. Pochodzą z Krakowa, a w ich twórczości nie brakuje melancholii.

Tego samego dnia w ramach „Nocy u Ducha” odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji ludzi i spraw Torunia. W godz. 20:00 — 24:00 w Kościele Akademickim pw. Św. Ducha m.in. usłyszeć będzie można koncerty muzyki klasycznej, muzyki organowej, a także wziać udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, Nocnej Medytacji, Nocnego Uwielbienie oraz Nocy Konfesjonałów.

W niedzielę, 23 czerwca, pełen będzie rodzinnych atrakcji. Już o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć niezwykły spektakl w wykonaniu Teatr Pomarańczowy Cylinder. O godzinie 13:30 na scenie pojawi się Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która barwnym koncertem "Zagrajmy w kolory" zaprosi całe rodziny do zabawy!

Także w poniedziałek 24 czerwca nie zabraknie koncertowych atrakcji. O 17:00 na Rynku Staromiejskim wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Pochodząca z Torunia grupa, czyli Sławek Wierzcholski z zespołem, nieprzerwanie od 37 lat tworzą jedną z najciekawszych odsłon bluesa w Polsce. Podczas koncertu usłyszymy zatem takie przeboje jak "Szósta zero dwie", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" czy "Chory na bluesa". Po koncercie, o godz. 18.00, w Katedrze śś. Janów, odbędzie się uroczysta msza w intencji miasta.

Święto Muzyki na pierwszy dzień lata (21 czerwca, od godz. 15:00)

Pierwszy dzień lata, 21 czerwca, Torunianie uczczą kolejną edycją Święta Muzyki. Zgodnie z mottem wydarzenia - "Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!", wydarzenie zaprosi do wspólnej zabawy przy różnych gatunkach muzycznych i rytmach w toruńskim centrum miasta i nie tylko! W ramach obchodów Święta Muzyki wszelkiego rodzaju instytucje, a także nieformalne grupy i zespoły zorganizują ogólnodostępne i bezpłatne koncerty w przestrzeni miasta.

W tym roku oficjalnym rozpoczęciem o godz. 15:00 będzie hejnał Miasta Torunia, z Wieży Ratusza Staromiejskiego w wykonaniu Olgi Potęgi. Niemniej już od godz. 9:00 słyszeć będzie można przeróżne rytmy - w przestrzeni miasta i toruńskich lokalach wystąpią chociażby MarYell, Kapela Non Grata, Szymon Mański, Long Lonely Winter, Smugy, Rock and moll, Wielcy Kompozytorzy, Chór Anima, Faux Pas, Cave Collective, Towarzystwo Śpiewacze Lutnia i wielu innych. W ramach Święta Muzyki nie zabraknie też innych atrakcji takich jak Giełda Winylowa.

Tego samego dnia na linach między Ratuszem Staromiejskim, a Dworem Artusa od godz. 18:00 zmierzą się ze sobą najszybsi linoskoczkowie na świecie w III Toruń Speedline Cup. Nie zabraknie zatem dreszczyku emocji, a także muzycznych akcentów!

Szczegółowy program wydarzenia na stronie: www.swietomuzyki.pl

Piernikowa Aleja Gwiazd (22 czerwca, od godz. 19:00)

Tradycyjnie w Dni Torunia nastąpi odsłonięcie kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskiego przysmaku znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Torunia, którzy wyróżnieni zostali przez Urząd Miasta. W tym roku, już 22 czerwca, swoje piernikowe autografy odsłonią Jakub Gierszał, aktor młodego pokolenia, gwiazda takich filmów jak "Najlepszy" czy "Pomiędzy słowami" oraz Toruńskie "Anioły", czyli żużlowcy, którzy dostarczali torunianom emocji na przestrzeni lat.

W doskonały nastrój przed ceremonią wprowadzi koncert Big Band pod dyrekcją Igora Nowickiego o godz. 19:00 na mobilnej Scenie przy Dworze Artusa. Uroczystość rozpocznie się natomiast o godzinie 20:00. Po odsłonięciu Katarzynek w ramach Festiwalu pod Gwiazdami ok. godz. 20:45 wystąpi Anna Grzelak z zespołem w klimatycznym koncercie "Back to Aretha".

Noc Kupały podczas Święta Miasta (23 czerwca, od godz. 11:00)

Dzień później, w niedzielę 23 czerwca, na Błoniach Nadwiślańskich czeka nas nie lada gratka - w godz. 11:00-22:30 odbędzie się Noc Kupały - Piknik rodzinny. W programie, m.in. przegląd kapel ludowych, regaty ósemek wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, a także poczęstunek tradycyjnym tortem. Na sam koniec, o godz. 21:00 widzów czeka niezwykłe widowisko: "Noc Kupały" połączone z koncertami chórów Astrolabium (przygotowanie: Kinga Litowska) i Chóru Kameralnego UAM (przygotowanie: Joanna Piech-Sławecka) oraz T.ETNO, wszystko pod batutą Krzysztofa Szydzisza. Całość zakończona zostanie puszczaniem wianków. Z całą pewnością będzie to doświadczenie na najwyższym poziomie estetycznym i muzycznym!

Bogaty w kulturalne wydarzenia czerwiec pożegnamy Festiwalem Tańca Sfera Ruchu_Toruń 2019 odbywającym się w Młodzieżowym Domu Kultury czy koncertem "Muzyczne kręgi filmu i tańca" w ramach inauguracji 23. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"

Pełen program wydarzeń podczas Dni Torunia, a także w pozostałe dni Kulturalnego Lata w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

19-06-2019
Autobus do Kamionek

Od czwartku 20 czerwca 2019 r. zostaje uruchomiona sezonowa linia autobusowa nr 62 do kąpieliska w Kamionkach. Linia będzie funkcjonowała będzie do końca wakacji, tj. do 1 września 2019 r.

Autobusy linii nr 62 będą kursowały codziennie z przystanku „Odrodzenia” (przystanek linii nr 12, 14 i 28) i będą zatrzymywały się na przystankach: „Warneńczyka”, „Kościuszki”, „Kozacka”, „Polna” oraz na przystankach: Papowo Toruńskie-Osieki, Łysomice, Papowo Toruńskie, Gostkowo, Turzno, Kamionki Małe.

Odjazdy z przystanku „Odrodzenia” o godz.: 9:00, 10:30, 12:00, 14:45, 16:15 i 17:45.

Odjazdy z przystanku „Kamionki-Jezioro” o godz.: 9:40, 11:10, 12:40, 15:30, 17:00 i 18:30.

Czas przejazdu całej trasy „Odrodzenia"- „Kamionki-Jezioro" wynosi ok. 35 minut.

Obowiązują bilety czasowe i okresowe ważne w strefie I i II:

•         bilet do 30 minut: normalny 2,80 zł, ulgowy 1,40 zł

•         bilet do 60 minut: normalny 4,00 zł, ulgowy 2,00 zł

19-06-2019
Noc Muzealna

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do wszystkich swoich oddziałów na II Toruńską Noc Muzealną zorganizowaną w ramach obchodów Święta Miasta, która odbędzie się 22 czerwca 2019 r. (sobota), w godz. 18.00-24.00 pod hasłem „Królowie polscy w Toruniu”. Wstęp bezpłatny!

22 czerwca, w godzinach 18:00 – 23:30, podczas II Toruńskiej Nocy Muzealnej zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na tradycyjny kiermasz książek. Będzie to świetna okazja, by nabyć w atrakcyjnych, zniżkowych cenach wydane przez muzeum i nie tylko pozycje o tematyce historycznej, artystycznej, podróżniczej itp.

PROGRAM:

RATUSZ STAROMIEJSKI (Rynek Staromiejski 1)

18.30, 21.30 – O portretach królewskich Stanisława Augusta Poniatowskiego, Sala Królewska, I p.

18.30, 19.30, 20.30 – Rodzinne układanie puzzli, Sala Mieszczańska, I p.

19.00, 21.00 – Jan Matejko – malarz królów – spotkanie przy wystawie „Matejko”, Sala Wystaw Czasowych, II p.

19.00, 21.30 – Wizyty królów polskich w Toruniu – prelekcja z pokazem, wystawa „Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793”, parter

20.00, 22.30 – Wizerunki władców i królów w sztuce Torunia, wystawa „Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793”, parter

20.00, 22.30 – Barok wazowski – fundacje „dynastii” Wazów w Rzeczypospolitej – prelekcja z pokazem, Sala Królewska, I p.

Ponadto:

Konkurs muzealny przy wystawie „Matejko” – Sala Wystaw Czasowych, II p.

Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (od 18.00 do 23.30)

KIERMASZ WYDAWNICTW MUZEALNYCH – parter

Puzzle z wizerunkami królów

KAMIENICA POD GWIAZDĄ (Rynek Staromiejski 35)

18.00-19.00, 22.00-23.00 – Warsztaty i pokazy japońskiej sztuki łuczniczej kyudo w wykonaniu członków poznańskiego klubu Tengukai

MUZEUM HISTORII TORUNIA (ul. Łazienna 16)

19.00, 21.00 – Elity na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich – prelekcja z pokazem, parter

20.00, 22.00 – Brama kolejowa w Toruniu – prelekcja z pokazem, sala edukacyjna

20.30, 21.30 – Epoka królów w Toruniu – spotkanie przy wystawie stałej „Toruń i jego historia” , I p.

21.00, 22.00 – Królowie polscy a wolność w Toruniu! – spotkanie przy wystawie czasowej o tym samym tytule, II p.

„Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych, godz.18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00; rezerwacja wejścia – tel. 56 660 56 19 (w przypadku wolnych miejsc – wstęp bez rezerwacji)

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA (ul. Kopernika 15/17)

20.00, 22.00 – Mikołaja Kopernika spotkania z królem Kazimierz Jagiellończyka, sala edukacyjna

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONY’EGO HALIKA (ul. Franciszkańska 9/11)

19.00, 21.00 – „Zapatrzeni w niebo” – Dogonowie – pokaz multimedialny przy wystawie czasowej, parter

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA (ul. Strumykowa 4)

18.00 – 21.00 – Znalezione pod podłogą – dawne opakowania toruńskich pierników – pokaz konserwatorski przy wystawie „Od piernikarza do fabrykanta”, II p.

18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – Być jak… piernikarz. Warsztaty piernikarskie (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: bilety.muzeum.torun.pl )

18.30, 21.00 – Piernikowi królowie – prelekcja z prezentacją multimedialną, I p., klubokawiarnia

20.00 – Piernikowe inspiracje, czyli twórcze wykorzystanie ciasta piernikowego – warsztaty, II p. – „Piernikowe Laboratorium” (rezerwacja: bilety.muzeum.torun.pl )

Ponadto:

W świecie piernikowych opowieści – projekcje, oficyny, I piętro

Piernikowy plac zabaw, dziedziniec wewnętrzny

Piernikowe historie światłem malowane – projekcja świetlno-dźwiękowa (mapping) 21.30 – 24.00

19-06-2019
Święto seniorów

Śpiewy, tańce, badania mobilne, kiermasz rękodzieła, stoiska edukacyjne i moc innych atrakcji będą czekały na seniorów w Muzeum Etnograficznym, gdzie w niedzielę 23 czerwca 2019 r. odbędzie się Senioriada „Jesteśmy”.

Senioriada jest corocznym wydarzeniem organizowanym dla seniorów z Torunia i okolic. Piata edycja, podobnie jak poprzednie, odbędzie się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Seniorzy przygotowali prezentacje różnych formy aktywności. 

Seniorzy stanowią spory odsetek w ogólnej liczbie mieszkańców Torunia. Wielu z nich bierze aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta, realizuje się w rozmaitych formach związanych z kulturą, sportem czy innych. Senioriada jest okazją, by zaprezentowali swoje zainteresowania i osiągnięcia. To także dobry moment, by zintegrować się oraz miło spędzić czas.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 17:00. Wśród atrakcji znajdą się m.in. kiermasz rękodzieła z pracami i wytworami klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz seniorów, pokaz form aktywności i rekreacji sportowo-zdrowotnej oraz prezentacja twórczości artystycznej. Seniorzy będą mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: gęstości kości, serca, płuc. Udział jest bezpłatny.

19-06-2019
Dzień Ojca

Świętuj Dzień Ojca nad Wisłą. Tę wyjątkową niedzielę będziecie mogli spędzić na żeglowaniu po Wiśle i podziwianiu toruńskiej Starówki.

23 czerwca, od godz. 10:00 do 18:00, popłynąć będzie można z Bulwaru Filadelfijskiego, z pomostu na wysokości Bramy Żeglarskiej. Trasa rejsów wytyczona została wzdłuż Bulwaru. Rejsy odbywać będą się co godzinę. Darmowe bilety będzie można odebrać przy pomoście od godz. 9:00. Popłynąć będzie mogło łącznie 320 osób.

Kolejne rejsy zaplanowano na 20 lipca. Odbędą się na trasie Zamek Dybów – Olenderski Park Etnograficzny – Zamek Dybów. Zapisy na nie ruszą 24 czerwca, od godz. 8:00 i potrwają do wyczerpania miejsc. Zapisywać można się, wysyłając na adres:

sekretariat@dybow-nieszawa.org.pl.

W zgłoszeniu należy podać:

- imiona i nazwiska zgłaszanych osób

- kontakt telefoniczny

- wagę zgłaszanych osób

- wiek - w przypadku dzieci

Zgłoszenia przysłane przed 24 czerwca, godz. 8:00, nie będą brane pod uwagę!

W poprzednich latach rejsy wzbudziły spore zainteresowanie – zarówno wśród miłośników historii regionu, jak i całych rodzin pragnących aktywnie spędzić weekend. Również podczas tegorocznej edycji rejsów "Śladami Wisły" jedni i drudzy z pewnością odnajdą to, czego szukają. Rejsy są doskonałą okazją do zaprezentowania piękna wiślanych atrakcji w nowym świetle oraz bliższego przyjrzenia się Toruniowi z niecodziennej perspektywy.

Nie tylko wspaniałe okoliczności przyrody będą stanowiły atrakcję. Warto dodać, że łodziami sterować będą flisacy. Przedstawiciele tej niezwykłej grupy zawodowej, zajmującej się w dawnej Polsce spławem rzecznym, opowiedzą o flisaczej kulturze, obyczajach, a także swoim intrygującym rzemiośle. Wieloma ciekawostkami podzielą się również historycy i etnolodzy.

Udział we wszystkich rejsach jest bezpłatny. Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/846987808968546

Organizator: Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”.

19-06-2019
Niedziela w teatrze

•          Święto ulicy Wilama Horzycy!

•          KupTeatr! – wyprzedaż mebli, kostiumów i rekwizytów

•          Teatr wchodzi w krew!

         23 czerwca 2019

W tym roku mija 130 rocznica urodzin Wilamy Horzycy! Dlatego teatr zaprasza na urodziny swego patrona oraz święto ulicy Wilama Horzycy!

Nie wszyscy torunianie wiedzą, że taka ulica w Toruniu istnieje. Jest to krótka uliczka między teatrem a Collegium Maius i już w najbliższą niedzielę odbędzie się jej święto. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 16:00.

Jak mawiał Horzyca, „teatr to zorganizowany obłęd!”, także w programie imprezy zapewniamy istne szaleństwo atrakcji. Przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z Wilamem, w którego wcieli się Paweł Kowalski. Ponadto przed teatrem stanie uliczna kawiarenka, którą zaaranżujemy z teatralnych mebli, zaś o kawę i smakołyki zadba Wejściówka. Wszystko w oprawie muzyki na żywo.

Ponadto teatr zaprasza do stoiska z charakteryzacją, specjalnej fotobudki z gadżetami prosto ze spektakli oraz oczywiście na tort urodzinowy!

Szczególną atrakcją będzie KupTeatr!, czyli licytacje mebli, kostiumów i rekwizytów teatralnych (aukcje o godz. 12:30, 13:30, 14:30 i 15:30).

W ramach tegorocznego Święta ulicy Wilama Horzycy organizujemy wyprzedaż przedmiotów z teatralnych magazynów w formie licytacji, które poprowadzą nasz aktor Paweł Kowalski oraz Paweł Paszta dyrektor ds. artystycznych.

Harmonogram aukcji:

12:30 KOSTIUMY

13:30 REKWIZYTY TEATRALNE

14:30 KRZESŁA I FOTELE

15:30 MEBLE

Ponadto imprezie będzie towarzyszyć akcja „Teatr wchodzi w krew!” Podczas Święta Ulicy Wilama Horzycy mieszkańcy oraz pracownicy teatru będą mogli oddać krew w komfortowych warunkach. Na placu przed Teatrem Horzycy od godz. 10.00 do 15.00 będzie czekać krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oprócz tradycyjnych czekolad, na odważnych krwiodawców będzie czekać też specjalna fotobudka.

31764416
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń