DRZEWA OD CIEPŁOWNIKÓW

Wierzby, klony, lipy – to tylko niektóre gatunki drzew posadzonych w Toruniu w ostatnim czasie dzięki spółce ciepłowniczej PGE Toruń.  Firma ta wspiera też program ochrony sokoła wędrownego.

Od 9 lat PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej, współpracuje z Urzędem Miasta Torunia, wspierając rozwój terenów zielonych w Toruniu. W ciągu tych lat spółka ufundowała założenia zieleni na wielu toruńskich skwerach i parkach - w miejscach częstych spacerów torunian i turystów.

W grudniu 2019 r. PGE Toruń ufundowała nasadzenia wierzb płaczących (odmiana wierzba biała „Tristis”) przy Ślimaku Getyńskim. W poprzednich latach sponsorowała sadzenie jesionów wyniosłych na Bulwarze Filadelfijskim (2018), lip srebrzystych i głogu pośredniego na Placu ToMiTo - Towarzystwa Miłośników Torunia (lata 2016-2017), klonów, bukszpanu wiecznie zielonego na Rynku Nowomiejskim, oprócz tego dębów czerwonych, leszczyn, wierzb płaczących, kasztanowca czerwonego i tuj szmaragdowych w położnych blisko toruńskiej starówki „Dolinie Marzeń” i skwerze Tujakowskiego (lata 2011-2015). Łącznie około 70 drzew na kwotę blisko 100 tys. zł zostało zasadzonych w Toruniu dzięki PGE Toruń.

- Wsparcie rozwoju zieleni jest jednym z działań  PGE Toruń  wpisujących się w troskę o ochronę lokalnego środowiska naturalnego – powietrza i rozwoju ekosystemu miejskiego. Obok działań służących likwidacji niskiej emisji, poprzez przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej, posadzenie nowych drzew pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Ponadto stanowi element krajobrazu i uatrakcyjnia miejsca, które lubią torunianie i licznie odwiedzający miasto turyści  – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz drzew i krzewów w centrum Torunia, pracownicy  toruńskiej spółki w ramach akcji wolontariatu GK PGE „Lasy pełen energii” posadzili w ciągu ostatnich 2 lat wspólnie z Nadleśnictwem Toruń i uczniami toruńskiego Zespołu Szkól inżynierii Środowiska, około 2600 młodych dębów w pobliskich lasach (leśnictwo Łysomice).

Spółka wspiera też Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy gatunku sokoła wędrownego. Od 2019 roku sokoły gniazdujące na kominie nieczynnej elektrociepłowni PGE Toruń można oglądać online. Obecnie sokoły przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego. Toruńskie sokoły można śledzić na żywo w Internecie.

PGE Toruń, spółka zależna PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia przyszłe restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu, korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców i stan toruńskich zabytków. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.

34345501
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń