Z MIŁOŚCI DO ŚPIEWU

W dniach 22-27 kwietnia w Toruniu gości francuski chór Aeolia z Tarnos. Wizyta odbywa się w ramach międzynarodowej wymiany chórów, która jest efektem współpracy zespołu z toruńskim chórem Astrolabium. Wymiana zakłada zrealizowanie wspólnych projektów artystycznych; na początek będą to dwa koncerty Aeolia i Astrolabium: 25 kwietnia o godz. 18.00 w toruńskim Ratuszu oraz 26 kwietnia o godz. 19.00 w Szkole Muzycznej w Chełmży.

Chór Aeolia (Ensemble Vocal Aeolia) powstał w 2004 roku. Zespół prowadzi Emmanuelle Lamarque, muzyk i pedagog, profesor kształcenia muzycznego w Regionalnym Konserwatorium w Bayonne. Chór liczy około 40 osób, ale bierze udział również w przedsięwzięciach, do których angażuje większą liczbę muzyków. Przy większych projektach współpracuje z regionalną orkiestrą symfoniczną.

Chór Astrolabium z Torunia obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności artystycznej. Od początku zespołem kieruje dr hab. Kinga Litowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel i dyrektor ZSM w Toruniu. Astrolabium uczestniczy czynnie w życiu kulturalnym Torunia, bierze udział w różnorodnych imprezach, festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, ma na koncie trzy płyty, w tym nominowaną do Fryderyka "Astrolabium sings Bembinow".

Podczas koncertów chóry wystąpią razem i osobno, wykonają utwory z towarzyszeniem instrumentalistów i a capella. W programie m.in.: Bob Chillcot, J.S. Bach, Eric Whitacre, Gabriel Faure, S. Moniuszko.

31281477
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń