WEEKEND KSIĘGARŃ

Już po raz trzeci kameralni księgarze i antykwariusze wspólnie organizują swoje święto. Między 25 a 28 kwietnia w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce odbędą się darmowe wydarzenia. W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

Mimo alarmująco niskiego poziomu czytelnictwa i powtarzanych jak mantra informacji o końcu tradycyjnego księgarstwa już po raz trzeci najlepsze księgarnie w kraju organizują oddolnie, z okazji Światowego Dnia Książki, swój Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku weźmie w nim udział blisko 70 lokali położonych zarówno w dużych miastach jak i w mniejszych ośrodkach. W jego celebrację włączyła się bydgoska księgarnia „Skrzynka na bajki” oraz księgarnie z Torunia: „Toruński Antykwariat Księgarski”, „Księgarnia Kafka i Spółka”, „Centrum Literatury CSW”, „Bookinista” oraz księgarnia „U Jezuitów”.

- Od lat wysyłamy w świat wiadomość o tym, że jesteśmy, działamy i się nie poddajemy. – mówi inicjatorka akcji Anna Karczewska - Kameralne księgarnie na całym świecie przeżywają swój renesans i wierzymy, że moda na świadome kupowanie książek i bywanie w księgarniach dotrze też do Polski. Po raz trzeci zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania i obiecujemy, że przez te cztery dni spędzone w księgarniach nikt nie będzie się nudził.

W ramach Weekendu Księgarń Kameralnych w kujawsko-pomorskich księgarniach zaplanowano m.in. warsztaty konserwacji papieru i starych książek, degustację potraw przygotowanych według przepisów św. Hildegardy, bezpłatne szkolenie z prowadzenia mikrofirmy kulturalnej, wspólne układanie puzzli obserwacyjnych, kiermasz książek, spotkanie autorskie z Jakubem Michalczenia oraz liczne wydarzenia dla dzieci, m.in. kosmiczną niedzielę z Mikołajem Kopernikiem, prezentację wizualną "Barwy kosmosu" astronoma Sebastiana Soberskiego i spotkanie z książką „Dziwolągi”, połączone z budowaniem domków dla mieszkańców lasu i sadzeniem drzewa.

W księgarniach w całej Polsce w programie znalazło się blisko 150 bezpłatnych wydarzeń m.in.: koncerty, warsztaty z kaligrafii, sitodruku i konserwowania papieru, głośne czytania książek, spotkania z autorami i animacje dla najmłodszych, spółdzielczy kiermasz książek, silent reading, wieczory z poezją, aukcje sztuki, spacery i wiele innych atrakcji, które mają jeden cel: zgromadzić w księgarniach jak najwięcej osób. Zarówno tych czytających jak i tych, którzy nie są do czytania przekonane. Na mapie wydarzenia znalazły się księgarnie z Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Trójmiasta, Katowic, Koluszek, Krakowa, Krapkowic, Krynicy – Zdrój, Lublina, Łodzi, Otwocka, Poznania, Przemyśla, Pułtuska, Puszczykowa, Sandomierza, Sieradza, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wągrowca i Wrocławia.

W tym roku organizację i promocję Weekendu Księgarń Kameralnych wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznając mu dotację w ramach programu Partnerstwo dla Książki. Informacje dotyczące szczegółów programu Weekendu będą publikowane na Facebooku Książki Kupuję Kameralnie (https://www.facebook.com/KsiazkiKupujeKameralnie/) i na blogu Rezerwaty Książek (https://rezerwatyksiazek.wordpress.com/)

Informacje o kujawsko-pomorskich wydarzeniach dostępne są na Facebooku:

-           https://www.facebook.com/torunskieksiegarniekameralne/

31281463
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń